REKLAMA

Stary dom „kostka” – kreatywnym wyzwaniem dla Bogusława Barnasia

ps | 16 sty 2015 14:33 0

Typowe dla polskiego krajobrazu, niechciane domy w kształcie „kostek” stają się źródłem zainteresowań, prac, przekształceń dla polskich architektów. Przykładem może być nowy projekt BXBstudio Bogusława Barnasia.

Tego typu, proste domy jednorodzinne z lat 60. i 70. z epoki PRLu to w polskich miastach i wsiach codzienna estetyka. Stają się one przedmiotem opracowań architektonicznych, przechodzą metamorfozę z niechcianych „pudełek” w nowoczesne wille. Są budulcem dla kreatywnych działań projektowych oraz wyzwaniem dla inwestorów i architektów. 

 • Nasz projekt wymagał pochylenia się nad kilkoma problemami...

   

  Bogusław Barnaś z pracowni projektowej BXBstudio

  Nasz projekt adaptacji i rozbudowy zastanej kostki krakowskiej wymagał pochylenia się nad kilkoma problemami. Po pierwsze parter istniejącego budynku znajduje się na półpiętrze i jest dostępny od strony ogrodowej poprzez zewnętrzne schody. Naszym celem było przeprojektowanie układu w taki sposób, aby do domu można było wejść bezpośrednio z poziomu terenu, co więcej, aby wejście do domu znalazło się od strony drogi dojazdowej. Osiągnęliśmy to poprzez dostawienie niewielkiej kubatury pełniącej funkcję przestronnego, wysokiego holu wejściowego, a wewnętrzne szerokie schody prowadzące z holu do strefy dziennej pełnią już nie tylko funkcję komunikacyjną ale również są reprezentacyjną, ciekawą przestrzenią wnętrza. Kolejny problem istniejącej kostki to niekorzystny układ domu względem stron świata. Strefa podjazdu i dojścia do domu znajduje się po stronie południowej i jest dobrze doświetlona, natomiast strefa rekreacyjna, otwarta na przepiękny, wręcz baśniowy ogród znajduje się po stronie północnej. Naszym celem było zaprojektowanie strefy dziennej w taki sposób, aby była otwarta na północny ogród, ale jednocześnie doświetlona od strony południowej. Udało się to osiągnąć przez zaaranżowanie salonu, tak aby był otwarty na północną i południową stronę. 
 • Dom "kostka"

  Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
  Zespół: Bogusław Barnaś, Dominik Karaś, Damian Szyjka, Paweł Dawiec, Natalia Bryzek
  Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
  Lokalizacja: Kraków, Polska
  Data: 2014
  Powierzchnia: 370 m²
  Klient: Prywatny

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!