REKLAMA

Stefano Bigi - designerska harmonia

uk | 27 kwi 2015 14:44 0

Inspiracją dla projektów Stefano Bigi jest po prostu świat z jego „dużymi” i zwykłymi, „małymi” rzeczami – uczuciami, podróżami, jedzeniem, seksem, codziennymi zwyczajami, potrzebami, wyobraźnią, marzeniami o odległych miejscach, które chce się odwiedzić, czasem pracy i czasem relaksu.

Dla Stefano Bigi praca z drewnem jest jak...romans. To prawdziwa love story. – powiedział projektant, znany przede wszystkim z finezyjnej kreacji jaką jest „Infinity”- stół i stolik kawowy. Patrząc na „Infinity”, można to z łatwością zrozumieć. To po prostu rzeźba, w której każda linia opowiada o emocjach i zaangażowaniu.

Inspiruje go głównie – natura, co ujawnia się w wykorzystywaniu naturalnego drewna jako materiału, kontrastując je kolorystycznie i strukturalnie z innymi materiałami, prezentując jego wyraźne usłojenie, w „przewiewności”, lekkości form, w prostocie nie pozbawionej jednocześnie finezji linii, w organicznych kształtach. Dążę do różnorodności, do zaskakiwania formą, pomysłem twórczym – zaznaczył Stefano Bigi. Według mnie dobry projektant musi zaskakiwać i urzekać.

Forma i funkcja

Obok siły wyobraźni, uroku finezyjnych kształtów, impetu dynamiki form projekty Stefano Bigi łączy idea perfekcji. Urok i wyobraźnia są najważniejsze, ale nie zapominam też o tym, żeby być rozsądnym i zasadniczym. Pracując nad danym modelem biorę pod uwagę komfort jako wartość nadrzędną, natomiast wszelkie emocjonalne wartości to naturalny efekt mojej pracy.
Dla projektanta wzornictwo jest czymś nieskończonym. To nieustanne poszukiwanie równowagi pomiędzy estetyką i komfortem, formą i funkcją.

Próbuję też „kreować” emocje po to, żeby zaprosić ludzi do korzystania z moich mebli, kuszę ich, żeby usiedli na sofie zaprojektowanej przeze mnie - powiedział Stefano Bigi. Moje poszukiwania zwracają się w stronę tych, którzy lekceważą standardy, monotonię , jednolitość i powtarzalność, a poszukują różnorodności i coraz to nowych pragnień. Stefano projektuje meble dla tych, którzy widzą w krześle o wiele więcej niż tylko siedzisko z czterema nogami. Uwielbiam projektować fotele, sofy z ukrytymi nóżkami – podkreślił Stefano Bigi.

"Infinity" jak rzeźba

Pomimo tego, że stół „Infinity” przypomina rzeźbę, Stefano Bigi, jak sam się wyraził, nie zamierza kreować przedmiotów przeznaczonych dla muzealnych kolekcji. Moje meble są tworzone do życia z ich właścicielami – powiedział. Przyznaje, że jego ulubionym projektem jest właśnie stolik kawowy „Infinity”.

Zaprojektował go trzy lata temu dla firmy Porada. Dzięki niemu jestem bardziej znany w świecie designu – powiedział Stefano Bigi. We Włoszech wygrałem dwie prestiżowe nagrody w kategorii wzornictwa – pierwsza nagroda to „Young and Design” otrzymana w Mediolanie podczas targów „Isaloni”w 2009 roku, natomiast drugą nagrodę - „Golden A'Design Award” - otrzymałem w Como.
Ten projekt jest dobrym przykładem tego, co mogę oferować dla moich klientów, jest to coś świeżego i zaskakującego.

Od momentu zaprojektowania „Infinity” kariera Stefano Bigi ruszyła pełną parą. Dało mi to możliwości współpracy z nowymi firmami – wspominał twórca. Współpracuję z firmą Bodema, La Cividina, Porada, Neology i innymi ważnymi, znanymi producentami, którzy poszukują możliwości pracy z moim studiu.

Współpraca z firmą Porada

Jego najważniejszym doświadczeniem, jeśli chodzi o kontakt z producentem mebli, jest współpraca z firmą Porada. Według niego, na finalny sukces konkretnego projektu wpływa wiele czynników: Projektant potrzebuje być na odpowiednim miejscu w odpowiednim momencie, współpracując z odpowiednim producentem. Jako projektant musisz być perfekcyjny na wszystkie sposoby. To nie jest oczywiście łatwe! Do tego potrzeba być szczęściarzem i mieć talent, a to jeszcze nie wszystko. Niezbędna jest również pokora, ponieważ żyjemy w dziwacznym świecie, a obecnie mamy dodatkowo kryzys ekonomiczny! Mebel jest nie tylko rezultatem pracy projektanta – to także efekt zależności pomiędzy wglądem, intuicją twórcy a zdolnościami technicznymi producenta, korelacja pomiędzy formą a władczą technologią.

Osiąganie balansu pomiędzy innowacyjnością i racjonalizacją jest siłą napędową pchającą mnie w stronę nowych horyzontów twórczych. Współpracując z firmą Porada Stefano Bigi miał okazję zetknąć się z ludźmi, od których mógł wiele się nauczyć. Są to prawdziwi mistrzowie drewna – podkreślił twórca. Zdobyłem wiedzę, której nie mógłbym zdobyć w szkołach.

Równowaga pomiędzy ceną a jakością

Stefano Bigi uważa, że obecnie rynek mebli nie oferuje dość interesujących modeli. Rynek jest przerażający, miejmy odwagę przyznać to – powiedział Stefano Bigi. Ludzie zainteresowani wzornictwem mebli muszą szukać nowych, młodych projektantów i nowych, świeżych projektów! Mam dosyć widzieć takie same, jednakowe niemalże, mało różniące się między sobą współczesne meble – nawet jeśli je lubię, ale... nie w moim domu!

Wszyscy chcemy żyć w nowym i czystym, pięknym świecie, ale często obawiamy się zmian w naszym życiu, potrzebujemy po prostu odwagi do zmian. Świat designu mebli jest ogromny i jest wiele projektów, propozycji. Myślę, że trzeba być uczciwym jako designer i starać się wnieść do świata piękne i użyteczne projekty, prezentujące równowagę pomiędzy dobrą ceną i wysoką jakością. W designerskim „uwodzeniu”, przyciąganiu klienta zagwarantowany komfort mebla przeistacza się w lojalność ze strony użytkownika.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!