REKLAMA

Styl belgijski wolnym krokiem wchodzi na polskie salony

ps | 01 lip 2015 13:05 0

Estetyka belgijska zdecydowania trafia do fanów „staroci” w nowym wydaniu. Czym jest styl belgijski i czy widać go w polskich domach, podczas Targów Wzory na Legii, opowiadała Monika Van De Mortel z marki Ideeen. Rozmawia Piotr Sawczuk.

Czym charakteryzuje się styl belgijski?

Styl belgijski charakteryzuje się połączeniem rustykalnych i nowoczesnych elementów, które tworzą ponadczasowe wnętrza. Połączenie naturalnych kolorów, faktur, lnianych materiałów. Stoły wykonane są często ze starego drewna lub z kamienia, na stalowej podstawie. Częstymi elementami kompozycji są rzeźby, ceramika, kamienne lampy oraz spektakularne otwarte kominki. Wszystko to daje wrażenie pełnej harmonii.

Czy można powiedzieć, że Polacy są zainteresowani stylem belgijskim. Czy ten styl widać na co dzień w naszym kraju?

Coraz częściej możemy spotkać wnętrza zainspirowane stylem belgijskim. Charakterystyczne drewniane i kamienne podłogi, białe ściany, kamienne blaty i oszczędność w detalach. W ogrodach pojawiły się meble o prostych wzorach, oraz wkomponowane w zieleń rzeźby na stalowych postumentach. Drewno przenika się z zielenią w ogrodzie, a we wnętrzach coraz częściej spotyka się meble z historią w połączeniu z nowoczesnymi elementami.

Z jakich materiałów produkują Państwo swoje meble i inne produkty, oraz skąd czerpią Państwo materiały?

Podczas częstych wizyt w Belgii i Holandii znajdowaliśmy piękne drewno i elementy wyposażenia wnętrz. Wracaliśmy do Polski zainspirowani i zakochani w tamtejszym stylu. Przez pewien czas projekty powstawały wyłącznie do naszych wnętrz i wnętrz przyjaciół i ich znajomych. Po kilku latach powstało IDEEEN. Nasze meble powstają z drewna z odzysku, ze starych francuskich wagonów, stali i kamienia. Surowce te czynią nasze projekty oryginalnymi. Naturalność drewna i delikatna forma stalowych nóg podkreślają ich prostotę i funkcjonalność. Drewno na nasze meble pochodzi głównie z Belgii i Holandii, gdzie styl ten jest bardzo popularny.

Jak można opisać styl holenderski?

Charakteryzuje się prostotą, przestronnymi wnętrzami, w których przewagą są drewniane meble, sztuka we wnętrzach. Bardzo często w salonach można spotkać przeszklone witryny, kamienne podłogi. Dużym atutem jest niepowtarzalność każdego mebla, które bardzo często wytwarzane są starymi metodami z surowców z recyklingu. Bardzo charakterystyczny jest zupełny brak firan, które czasami zastępują rolety rzymskie. Często eksponuje się rzeźby w oknach. W wielu projektach odnaleźć można odwołanie do wiejskiej tradycji. "Holendrzy mają zdolność do zabawy z projektem. Również jest to kwestia łączenia rzeczy, które zwykle nie łączą w sobie w ogóle. Holenderscy projektanci są dobrzy w użyciu materiałów, które wyglądają bezwartościowo. Projektanci dają im nową wartość.” - Tracy Metz.

Dziękuję za rozmowę. 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!