REKLAMA

Styl nowoczesny jest jednym z głównych trendów – opinia architekta wnętrz

| 11 kwi 2016 08:47 0

Jako architekt wnętrz często słyszę pytanie – jaki styl jest obecnie najmodniejszy we wnętrzach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, choć można wskazać przodujące tendencje w projektowaniu i urządzaniu wnętrz – mówi Katarzyna Rucka z pracowni NOVA wnętrza.

Funkcjonalność wnętrz

Jednym z głównych trendów jest styl nowoczesny. To styl idealny dla tych, którzy cenią sobie prostotę i funkcjonalność. Wnętrza są aranżowane tak, aby uzyskać wrażenie jak największej przestrzeni. Tendencyjne jest otwieranie pomieszczeń i pozbycie się zbędnych jej podziałów. Duży nacisk kładziony jest na funkcjonalność wnętrz, gdzie każde rozwiązanie, elementy wyposażenia pełnią swoją określoną rolę.

We wnętrzach obecnie dominują proste formy, czy to w przypadku zabudowy kuchni, gdzie proste, często jednolite kolorystycznie fronty szafek nie mają uchwytów, czy w przypadku dekoracji, gdzie np. wazony przybierają proste geometryczne kształty. Wszelkiego rodzaju wyposażenie również bazuje na prostych geometrycznych formach. Czasem warto proste formy zestawić z designerskimi przedmiotami, które podkreślą nowoczesny styl naszego domu czy mieszkania, jak również nadadzą całości tzw. smaczku.

Widać zainteresowanie wszystkim co naturalne

Materiały wykończeniowe to głównie drewno rodzime lub egzotyczne, kamień, metal, szkło. Swoje miejsce znajdą tu również elementy z tworzyw sztucznych i betonu, którym atrakcyjnie możemy wykończyć ściany. Styl nowoczesny to również zestawiania różnych faktur, np. gładkie fronty mebli zestawiamy z drewnianymi elementami z widocznym rysunkiem drewna. Sprawdzają się również zestawienia refleksyjnych elementów z surowym betonem o zróżnicowanej powierzchni.

W kolorystyce przeważają raczej monochromatyczne, stonowane kolory nawiązujące do kolorów ziemi. Obecnie też wnętrza nowoczesne to wnętrza, gdzie głównie przeważają odcienie bieli. W kolorystyce widać również tendencję do zestawiania neutralnej kolorystyki z wyrazistymi kolorami jak, np. żółty, zielony, turkusowy.

Od pewnego też czasu widać zainteresowanie wszystkim co naturalne. Styl skandynawski zdobywa cały czas coraz więcej wielbicieli. Jest idealny dla ludzi, którzy cenią jasne przestronne pomieszczenia, pełne słonecznego światła. We wnętrzach królują materiały kojarzące się ze wszystkim co naturalne. Najchętniej używanymi są drewno, wiklina, kamień. Wszystko to ocieplają tkaniny z bawełny, lnu czy wełny. We wnętrach ozdobę stanowią stare drewniane meble i dodatki, które po renowacji zyskują nowe życie.

Wnętrza skandynawskie wyróżnia również jasna kolorystyka, gdzie główną rolę grają wszelkie odcienie bieli. Naturalność wszechobecnego drewna na pewno podkreślają również delikatne szarości. Ozdobę we wnętrach stanowią wszelkie dodatki (np. poduszki, koce) czy materiały wykończeniowe (np. tapety) z motywami graficznymi odwołującymi się do motywów z natury.

Personalizacja wnętrz

Choć wspomniane style obecnie dominują, cały czas pojawiają się nowe inspiracje. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele artykułów i materiałów, które pomogą każdemu stworzyć interesujące wnętrze. Warto pokusić się o personalizację naszych mieszkań czy domów. Kierując się obowiązującymi trendami pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby czuć się dobrze w przestrzeni, w której przebywamy.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!