REKLAMA

Taras tworzony od płytki

ps | 23 lip 2015 11:14 1

Dobór płyt tarasowych przywodzi na myśl skojarzenia związane z estetyką. Jednak dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu zwykły taras może zmienić się w ulubione miejsce domowników.

Wybór płyt tarasowych jest znacznie łatwiejszy niż kostki brukowej w związku z tym, że jest trochę mniejszy. Ma on także znacznie mniej funkcji niż ciągi komunikacyjne. Kwestie, które powinny zostać rozstrzygnięte związane są więc z estetyką.

Są cechy łączące wszystkie płytki tarasowe. Zbudowane są z elementów cieńszych (o grubości około 4 cm) od tych, z których składają się kostki brukowe. Większość płytek tarasowych ma wymiary 40x40 oraz 60x40 cm. Układane są w sposób tradycyjny na wcześniej wykonanej podbudowie bądź w technologii tarasu wentylowanego na specjalnych podstawach.

Usytuowanie tarasu

Tradycyjny taras jest założony na prostym obrysie, najczęściej prostokątnym, ma proporcje zbliżone do kwadratu. Taki sposób usytuowania sprawia, że skupiamy się na jego środku. Takie rozwiązanie jest świetne dla tych, którzy lubią zrelaksować się przy grillu lub obiedzie na świeżym powietrzu. Taras należy zaprojektować inaczej, jeśli chcemy zwrócić uwagę na piękny widok za domem czy dobrze utrzymany ogród. W takiej sytuacji należy pomyśleć o tarasie szerokim, ale krótkim, który nakłania do zachwytu nad tym, co znajduje się za nim. Jeszcze inaczej trzeba zaplanować taras, mający przykuć uwagę gości na konkretny punkt. Przykładowo może to być plac zabaw czy oczko wodne. Często taki taras przyjmuje formę, która amfiteatralnie obejmuje określone miejsce.

Inna kwestia to usytuowanie tarasu względem budynku. Najczęstszym rozwiązaniem jest lokalizowanie utwardzanej przestrzeni bezpośrednio przy ścianie budynku. Zwykle taras, który sytuuje się w taki sposób, stanowi przedłużenie salonu. Jednak często wskazane jest, aby nieco przesunąć go od budynku. Na przykład taras umieszczony odpowiednio przy ścianie może zostać zacieniony przez ogród usytuowany od północnej strony domu. Ważne jest, aby oddzielić rekreacyjną część ogrodu od budynku. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem byłoby odseparowanie tarasu od domu żywopłotem bądź też szpalerem drzewek.

Taras – między budynkiem a ogrodem

Kolejny problem to właściwy dobór płyt do estetyki budynku i ogrodu. Po pierwsze, należy dobrać kolorystykę płytek do kolorystyki elewacji. Płyty tarasowe mogą mieć powierzchnię gładką bądź fakturowaną (która uzyskana jest przez proces curlingowania). Śrutowanie sprawia, że ich powierzchnia jest trochę ostrzejsza, choć wciąż jednolita. Jest także rodzaj płyt o strukturze łupka, piaskowca czy przypominającej naturalny trawertyn. Należy pamiętać o umiarze w wyborze i projektowaniu. Trudne do wykonania są bowiem kompozycje z dużą ilością detali, a także łączenie płyt o barwach pochodzących z różnych palet kolorystycznych.

Proste rozwiązania powinny być połączone z gładką powierzchnią, doskonale sprawdzą się płyty gładkie, śrutowane i curlingowane. Rozrzeźbione nawierzchnie, przypominające naturalny kamień, będą współgrały w zestawieniu z tradycyjną bryłą budynku.  

1 komentarz. Skomentuj!