REKLAMA

The Wish List, czyli obiekty marzeń sławnych architektów

Źródło: Questia | 18 wrz 2014 10:38 0

The Wish List to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture, w ramach którego młodzi projektanci wykonali na życzenie światowej sławy architektów i designerów obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego.

Pomysłodawcą „The Wish List” jest Terence Conran, legenda brytyjskiego designu i współzałożyciel firmy Benchmark. Zadał on swoim znajomym architektom i projektantom nurtujące go pytanie: „Jaki przedmiot zawsze chcieliście mieć w swoim domu, ale nigdzie nie mogliście go znaleźć?”. Swoich odpowiedzi udzieliły najbardziej znane postacie świata architektury i designu – Norman Foster, Zaha Hadid, Alex de Rijke, Paul Smith, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Richard i Ab Rogers oraz Allen Jones.

Następnie do akcji wkroczyli młodzi projektanci, których zadaniem było urzeczywistnić te marzenia w bliskiej współpracy ze swoimi zleceniodawcami i przy wsparciu utalentowanych rzemieślników z Benchmark Furniture. Efektem ich pracy jest 10 unikalnych przedmiotów z amerykańskiego drewna liściastego: czerwonego i białego dębu, orzecha, klonu, jesionu, tulipanowca i wiśni.

Lista życzeń

Co znalazło się na liście życzeń sław architektury i designu? Terence Conran zamówił u Sebastiana Coxa miejsce do pracy sprzyjające skupieniu, Norie Matsumoto stworzyła zestaw temperówek o oryginalnych kształtach dla Normana Fostera, a Win Assakul zaprojektował 3-metrową, modułową paterę na owoce dla Amandy Levete. Gwendolyn i Guillane Kerschbaumer, siostry współtworzące Studio Areti, zaprojektowały elementy wyposażenia wnętrz do nowego domu Johna Pawsona, natomiast Felix de Pass stworzył proste i jednocześnie wysmakowane w formie stołki kuchenne dla architekt Alison Brooks. Efektem pracy Garetha Neala są dwa przypominające rzeźby naczynia dla Zahy Hadid, natomiast Nathalie de Leval zaprojektowała dla Paula Smitha altanę ogrodową z jesionu amerykańskiego modyfikowanego termicznie. Rob Barnby i Lewis Day ze studio Barnby & Day przygotowali na zamówienie Alexa de Rijke projekt efektownego, okrągłego stołu do jadalni z drewna klejonego warstwowo. Richard Rogers i jego syn Ab Rogers zamówili u Xenii Moseley drabinę, która może też pełnić funkcję siedziska i miejsca pracy a Lola Lely stworzyła ciekawą interpretację szezlongu dla artysty Allena Jonesa.

Różnorodny charakter przedmiotów z „Listy życzeń” i ich wykonanie w ciągu zaledwie jednego tygodnia stanowiło ogromne wyzwanie dla wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Jestem przekonany, że dla młodych projektantów była to doskonała okazja do nauki, dzięki możliwości obcowania z wieloma doświadczonymi architektami i designerami – powiedział Sean Sutcliffe, współzałożyciel Benchmark Furniture.

Zdaniem Davida Venables, dyrektora AHEC na Europę, motywem przewodnim kolekcji „The Wish List” jest wszechstronność zastosowań amerykańskiego drewna liściastego oraz możliwość eksperymentowania z wielkimi i małymi formami. Tak eklektyczna kolekcja pięknych i unikalnych przedmiotów mogła być wykonana wyłącznie z drewna – powiedział David Venables.

Pracując nad poszczególnymi przedmiotami młodzi designerzy dokumentowali zużycie surowca i energii, aby w oparciu o dane z przeprowadzonego przez AHEC badania Oceny Cyklu Życia (LCA) dla 19 gatunków amerykańskiego drewna liściastego, aby ocenić wpływ każdego z projektów na środowisko.

 

Projekty można oglądać w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie od 13 września do 24 października 2014 r., na wystawie zaaranżowanej specjalnie na London Design Festival.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!