REKLAMA

Trendy w architekturze wnętrz: minimalizm w rozmiarze... XXL

ps | 01 marz 2015 18:06 0

Polacy coraz chętniej eksperymentują i przy urządzaniu swoich domów czy mieszkań uwzględniają aktualne trendy architektoniczne. W najmodniejszych, minimalistycznych projektach obowiązkowo musi się znaleźć miejsce na gres i kamienne płyty wielkoformatowe, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i systematycznie wypierają te o standardowych wymiarach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając minimalistyczną aranżację wnętrza z okładzinami w rozmiarze XXL?

Eleganckie płyty o dużych formatach od lat cieszą się sympatią architektów, a panująca moda na minimalizm i nietypowe formaty okładziny otwierają przed nimi coraz to większe możliwości aranżacyjne. Wielkoformatowe płyty kamienne i gresowe, zarówno w wersji polerowanej, jak i matowej, zachwycają wymiarami i możliwościami aranżacyjnymi: ich wymiary mogą mierzyć nawet 100x300 cm, zachowując przy tym zaledwie 3,5 mm grubości. Projektanci wnętrz wykorzystują je już nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, takich jak przestronne hale, salony samochodowe czy nowoczesne centra handlowe, ale także w prywatnych wnętrzach mieszkalnych. Duże płyty szturmem wkraczają do łazienek, kuchni i salonów, nadając im nowy, wyjątkowy charakter.

Detal wieńczy dzieło

W nowoczesnych aranżacjach, w których stawia się na prostotę kompozycji, architekci chętnie sięgają po duże, odbijające światło płyty z gresu, kamienia naturalnego czy szorstkiego, chropowatego betonu o rektyfikowanych krawędziach. Bardzo ciekawy rezultat daje skontrastowanie dużych powierzchni z wąskimi fugami o zbliżonej barwie. Nieduża liczba łączeń pozwala uzyskać efekt jednolitej tafli, na której wszystko pozornie stapia się w jedną całość i delikatnie mieni w precyzyjnie usytuowanym, punktowym świetle reflektorków.

Minimalistyczne wnętrze w innym świetle

Minimalizm nie przytłacza bogactwem form, ozdób czy różnorodnością środków wyrazu. Z tego powodu bardzo dużo zależy od przemyślanej gry świateł, która jest w stanie wydobyć i podkreślić takie niuanse z przestrzeni jak subtelna gra faktur, różnorodnych odcieni zastosowanego koloru lub delikatnie połyskujące spoiny, do wypełnienia których zastosowano np. fugę Sopro DF10® wzbogaconą brokatem. Projekty wnętrz utrzymane w stylu monochromatycznym, urzekają atmosferą spokoju, ładu i harmonii, a płytki wielkoformatowe, stanowią doskonałe tło dla mebli zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Wielkoformatowe gresy sprawdzają się jako eleganckie wykończenie ścian i podłóg w przestronnych pomieszczeniach, choć świetnie wypadają też we wnętrzach średnich i małych, gdzie są w stanie wysmuklić i powiększyć optycznie daną przestrzeń.

Nie tylko do wnętrz

Płytki z gresu lub kamienia naturalnego mają doskonałe parametry użytkowe i są łatwe w pielęgnacji. Ich trwałość oraz nowoczesne produkty z zakresu chemii budowlanej ułatwiają stosowanie tych okładzin w pomieszczeniach, ale także jako zewnętrznych okładzin ściennych i podłogowych na tarasach, balkonach i loggiach. Warto stosować do nich dedykowane produkty. Projekty nowoczesnych wnętrz z wykorzystaniem wielkoformatowych gresów na ścianach i podłogach to niewątpliwy przebój ostatnich lat. Trend ten nie tylko utrzyma się w tym roku, ale rozwinie się dalej - okładziny wielkoformatowe o rozmiarach 60x60 cm czy 60x120 cm zostaną zastąpione przez okazałe tafle o wymiarach rzędu nawet 100x300 cm. Aby cieszyć się ponadczasowym wnętrzem, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które pozwolą tę ponadczasowość nie tylko uzyskać, ale i zachować.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!