REKLAMA

Trudny salon czyli jak zaaranżować niepokorne wnętrze

| 02 cze 2016 12:21 1

Aranżowanie mieszkania, a zwłaszcza nieustawnego lub niepokornego salonu w różnych rodzajach obiektów budowlanych ma swoje plusy i minusy. Podpowiemy wam, jak łatwo i z pożytkiem osiągnąć te plusy i wybrnąć z problemów związanych z dekorowaniem salonów w różnych typach pomieszczeń. W galerii przedstawiamy 15 zdjęć pięknych projektów salonów naszych architektów.

Wysoki salon w lofcie

Szczęśliwi posiadacze mieszkania w lofcie borykają się niejednokrotnie z urokami niebotycznej jego wysokości. Ściany można pokryć modnymi w tym sezonie betonowymi płytkami elewacyjnymi, sztucznym kamieniem, płytkami typu plaster miodu, albo najzwyczajniej i najprościej powiesić nowoczesne obrazy czarno białe w ramach. Ich format i sposób ułożenia wpłynie na wizerunek wnętrza. Można wybrać obrazy prostokątne z tematyką marynistyczną, kwadratowe z wizerunkami dzikich zwierząt lub panoramiczne przedstawiające najpopularniejsze światowe zabytki. Można ustawić je jeden pod drugim, pionowo, poziomo lub schodkowo – ma się wtedy mnóstwo możliwości, aby uczynić klatkę schodową i ściany salonu w lofcie atrakcyjniejszym dla domownika i gości.

Wąski salon - odwracamy uwagę od niedoskonałości pomieszczenia

Czy słyszeliście kiedyś określenie salon tramwaj albo salon kiszka? To pejoratywnie brzmiące określenie odnosi się do salonów wąskich, które można w prosty sposób optycznie poszerzyć.. Zgodnie z psychologią barw zimne kolory powiększają optycznie wnętrze, zaś ciepłe zmniejszają. Ściany krótsze (szczytowe) warto pomalować odcieniem ciemniejszym, udekorować je kwadratowymi nowoczesnymi obrazami na płótnie, lub obrazkami w stylu vintage z zabawnym motywem. Ściany długie można pokryć jaśniejszym kolorem w chłodnym odcieniu. W ten prosty sposób skoryguje się optycznie pomieszczenie i wprowadzi w nim niepowtarzalny klimat.

Niedoświetlony salon - czyli zabawy z lustrami

Jeśli zdarzyło się tak, że nasze mieszkanie lub salon powstał w wyniku wydzielenia z większego pomieszczenia to istnieje duże prawdopodobieństwo jego niedoświetlenia. Jeżeli nie możemy przekuć dodatkowego okna, warto wyczarować dodatkowe "źródło światła" za pomocą lustra w ramie pokrytej brokatem lub luster w stylizowanych na postarzane ramach. Powieszone naprzeciw okna pod niewielkim kątem odbije światło rozpraszając je po całym pomieszczeniu. Asymetryczna kompozycja kilkunastu lub kilkudziesięciu lusterek rozświetli wnętrze w magiczny sposób, a ściana zyska niepowtarzalną ozdobę.

Zakrzywienia w przestrzeni czyli jak zaaranżować salon w kształcie trapezu lub o nietypowym rzucie

Co zrobić, gdy w salonie żadna ze ścian nie jest ustawiona pod kątem 90 stopni,  krzywizny nakładają się na siebie, a meble odstają od narożników. Zdawać się może, że zaaranżowanie takiego kłopotliwego pomieszczenia graniczy z cudem, ale jest to możliwe. Pamiętać trzeba o odwróceniu uwagi od tego defektu. Ściany można pokryć jasnym kolorem w chłodnym odcieniu ( barwy zimne optycznie powiększają wnętrze), ustawić narożną sofę w strategicznym punkcie, która optycznie zamaskuje niedoskonałości pomieszczenia. Na ścianach należy zawiesić w jednym rzędzie obok siebie ciekawe obrazy w ramach z motywem tropikalnej zieleni.

Inny poziom aranżacji czyli Twój wygodny salon w piwnicy

Adaptowanie piwnicy na cele mieszkalne i wykreowania w nim funkcjonalnego salonu łączy się z koniecznością rozwiązywania problemu tego niedostatecznie oświetlonego pomieszczenia. Okna piwniczne są wąskie i podłużne, usytuowane tuż przy poziomie gruntu. W takich pomieszczeniach z reguły światła jest niewiele - dlatego jest towarem deficytowym, na wagę złota. W takich wypadkach można poeksperymentować z jasnym kolorem ścian, wprowadzić szklane elementy do wnętrz (niech promienie słońca się po nich ślizgają, odbijają je)  a także wpleść lustra w galerię nowoczesnych obrazów na ścianę salonu  w piwnicy , aby optycznie nasycić pomieszczenie światłem i kolorem. Mieszkanie w piwnicy wbrew regule daje ogromne możliwości wykreowania interesującej aranżacji.

2 w 1 - jak zaaranżować salon z ukrytą sypialnią?

Gdy chcesz powiększyć przestrzeń użytkową i z pomieszczenia salonu wygospodarować część sypialną - masz dwie możliwości. Zbuduj lekką ściankę działową kartonowo-gipsową z możliwością przesuwania jej części (możesz dodatkowo ją ozdobić efektownymi panoramicznymi obrazami w ramie). Jeśli jednak chcesz za wszelką cenę ukryć swoje pielesze i jednocześnie uniknąć czasochłonnego remontu - postaw wysoki dwustronny płócienny parawan dekoracyjny z ciekawym nadrukiem w kolorach komponujących się z całością pomieszczenia nowo wyodrębnionej sypialni. W ten sposób uzyskasz interesującą dekorację wnętrza, którą Ty, Twoi domownicy i goście mogą podziwiać z każdej strony.

Salon w całorocznym domku letniskowym

Mieć swoje miejsce na ziemi "świątynię dumania", najlepiej nad jeziorem lub blisko morza - to prawdziwe szczęście. Na niewielkiej powierzchni drewnianego domu letniskowego (lub inaczej daczy) około 50 m kwadratowych łatwo wygospodarować miejsce na salon. Warto, aby to pomieszczenie zostało zaaranżowane w myśl "przyjemne z pożytecznym". Zaaranżowanie wnętrza salonu całorocznego domu letniego wbrew przypuszczeniom jest banalnie prostym procesem. Możemy użyć do tego celu popularnej konwencji shabby chic, aby stworzyć przytulny klimat sprzyjający odpoczynkowi wakacyjnemu (urlopowemu), spotkaniom z przyjaciółmi. Świeża biel, śmietankowa, odcienie mięty, celowe przetarcia farby na przedmiotach (aby wyglądały na starsze) - to triki, aby zbliżyć się do uzyskania atmosfery niczym w babcinej altance w ogrodzie. Możesz uposażyć domek w stare meble, "starocie", którym dasz drugie, lepsze życie. Aby poczuć w pełni klimat urlopu w daczy - udekoruj ściany salonu subtelnymi obrazkami w ramie z motywami roślinnymi, lawendowymi bukiecikami lub lustrami w rustykalnych białych ramach. Stół przyozdób świeżymi kwiatami, zastawą w ludowe wzory.

Salon w domku w stylu alpejskim chalet

Pewnego rodzaju przeciwieństwem domku letniego nad jeziorem jest zimowy dom typu kanadyjskiego zwany domkiem szwajcarskim lub chalet. Jego wystrój przeważnie oscyluje wokół stylu tyrolskiego i rustykalnego - powszechny  typ architektoniczny na terenach górzystych. Jeśli zamierzamy nabyć lub otrzymaliśmy w prezencie takie dobrodziejstwo, warto podzielić funkcjonalnie jego wnętrze i zaaranżować salon w letniskowym domku zimowym (lub przynajmniej część dzienną) ze smakiem i pożytkiem, Pokryte lekko bejcą surowe drewno, grube narzuty i koce w niewielkim salonie pomogą wykreować  przyjemny klimat. Pogłębi go z pewnością odpowiednia dekoracja ścian. Tutaj masz dwie możliwości: nowoczesna aranżacja (ekologiczne rzeźby na ścianę z głowami jeleni w kolorze białym, półki na dekoracje wypełnione plakatami w brązowych ramach, ewentualnie w kolorach naturalnego drewna) lub za pomocą obrazów drukowanych na płótnie z klasycznymi pejzażami przedstawiającymi sielskie widoki w nasyconych kolorach. Jeszcze tylko delikatne światło świec lub ogień w kominku, korzenny zapach cynamonu i efekt fantastycznego wystroju masz gwarantowany.

Salon na poddaszu - przyjemność z mieszkania pośród skośnych ścian

Mieszkanie na poddaszu i aranżowanie salonu ze skosami niejednokrotnie spędza sen z powiek. Nie musi tak być. Jeżeli pomieszczenie jest optymalnie doświetlone przez okna dachowe i posiada dość pojemne powierzchniowo ściany szczytowe - urządź na nich prywatną galerię nowoczesnej sztuki. Symetrycznie rozwieszone po obu stronach okna kwadratowe obrazki w ramie uatrakcyjnią pomieszczenie i wprowadzą w takim salonie intymną, domową atmosferę. Na regałach, ścianach lub podłodze możesz również postawić modne dekoracyjne litery 3D, aby wnętrze zyskało nowoczesny szyk.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

1 komentarz. Skomentuj!