REKLAMA

Uchwyty meblowe - modne czy nie?

| 18 sty 2016 10:26 0

O gustach się nie dyskutuje, lecz o trendach, a i owszem. W niedalekiej przeszłości wyraźnie rysował się trend kuchni nowoczesnej, w której prym wiodły gładkie fronty, pozbawione uchwytów. Owszem, moda ta zachowała się do tej pory, jednakże uchwyty kuchenne, to nie tylko element frontu, a przede wszystkim ozdoba i symbol podkreślający styl mebli. A jak mawiała Coco Chanel: „Moda przemija, styl pozostaje”.

Rolą designerów jest dobranie detali do stylu mebli. Według wielu, w roku 2016 w kuchniach, dominującym trendem będą minimalizm i ergonomia. Co to oznacza? Chodzi o to, aby kuchnia, przy całej swojej okazałości, była prosta i funkcjonalna. Otóż należy zadać sobie jedno pytanie. Czego w meblach kuchennych używamy najczęściej? Odpowiedź jest prosta, systemu otwierania. A najstarszym, najbardziej sprawdzonym, niezawodnym, niewadliwym „systemem” są uchwyty. Przybierają dziś one także postać nietuzinkowych ozdobników.

Ile kuchni, tyle trendów

Trudno jest mówić o trendach wśród samych uchwytów kuchennych. Są one przypisane do różnych stylów mebli. Nowości w zakresie form, kształtów i kolorów uchwytów pojawiają się niemal co sezon. Klienci zachwycają się uchwytami z tworzywa sztucznego, jak również uchwytami oryginalnymi, np.z kryształkami Svarovskiego. W modzie jest połyskująca stal, oraz matowe alu. Uchwyt relingowy oraz gałka. Uchwyt zewnętrzny jak i wpuszczany we front. Czołowi polscy designerzy wnętrz podkreślają, że z uchwytami jest jak z modą: „Im bardziej strojna suknia, tym mniej dodatków.” 

Obecnie popularne są meble zaprojektowane w stylu nowoczesnym, jednak wybierając uchwyty warto dopasować je nie tylko do mebla, ale też do stylistyki całego pomieszczenia. Modele klasyczne to grupa uchwytów ponadczasowych, pasujących do każdego pomieszczenia, gdzie największym autem jest ich minimalizm – mówi Ewa Groszewska, specjalista ds. marketingu w firmie Nomet. Jeśli w kuchni modny jest minimalizm, spróbujmy może dostosować się i skonkretyzować do minimum, co się lepiej sprzedaje, uchwyty nowoczesne, czy klasyczne? Skłaniałabym się do stwierdzenia, że to uchwyty relingowe oraz stylowe uchwyty retro od lat cieszą się zainteresowaniem naszych klientów, dlatego dbamy o tę linię i staramy się sukcesywnie poszerzać jej zasoby. Za ich niesłabnącą popularnością stoi uniwersalność, ponieważ pasują zarówno do mebli kuchennych, salonowych, jak i biurowych. Przeznaczone głównie do mebli stylowych wykonanych z litego drewna lub fornirowanych – podkreśla Joanna Bietkał z firmy Amix.

Co w modzie piszczy?

Uchwyty muszą nadążać za trendami, podyktowanymi często przez designerów oraz zwykłych klientów, użytkowników. Moda przemija, ale zasiewa ona jednak jakiś plon, który później, przez pewien okres kiełkuje. Co zatem w modzie piszczy? Kryształowe gałki i uchwyty meblowe: chromowane uchwyty z kryształkami oraz gałki z prawdziwym kryształem, które pasują zarówno do klasycznych mebli drewnianych, jak i nowoczesnych z płytą o wysokim połysku. W znacznym stopniu zmieniają styl i wystrój danego pomieszczenia. Umiejętnie dobrane podkreślą piękno mebli, wzbudzają zachwyt i dostarczają wielu estetycznych wrażeń w codziennym użytkowaniu. – wymienia Joanna Bietkał. Punkt widzenia, jak mówią, zależy od punktu siedzenia. W przypadku uchwytów, od punktu uchwytu. Zgodnie z aktualnymi trendami ogromnym zainteresowaniem cieszą się uchwyty proste, nadające meblom subtelnej elegancji. Na pewno natomiast zauważalny jest trend w pokryciach uchwytów. Coraz częściej pojawiają się uchwyty postarzane oraz białe i czarne. Pokrycia te mogą być stosowane zarówno na nowoczesnych, jak i klasycznych uchwytach. – puentuje Ewa Groszewska.

Uchwyt czy przycisk?

Z roku na rok, w trendach kuchennych, coraz bardziej rysowała się kuchnia minimalistyczna, pozbawiona tradycyjnych uchwytów. Producenci coraz chętniej wyposażali swoje meble w specjalne mechanizmy, dzięki którym, aby otworzyć szafkę, wystarczy delikatnie nacisnąć front mebla. Być może dla ceniących minimalizm, takie rozwiązanie będzie do zaakceptowania. Rozwiązania dotykowe są pewnego rodzaju innowacją, czasową modą, natomiast na pewno nie wyprą uchwytów. Najprostsze rozwiązanie, czyli w tym przypadku uchwyt jest jednocześnie najwygodniejsze. Poza tym uchwyt oprócz swojej funkcji pełni również rolę ozdobną, często stanowiąc o efekcie końcowym mebla – zaznacza Ewa Groszewska. Jak wszystko, nawet takie udogodnienie jak mechanizm bezdotykowy ma swoje wady. Po naciskaniu, na froncie mebla często zostają ślady po palcach, wymagające częstego czyszczenia. A przy uchwycie? Nie. W tym wypadku, zamiast biżuterii, którą zdecydowanie stanowią uchwyty, mamy plamy i zajęty czas na ich wyczyszczenie. Nowinki, jednak ze względu na swoje nowatorstwo, przyciągają uwagę. Co na tem temat mówią sami klienci? W nowoczesnej, minimalistycznej kuchni najkorzystniej prezentują się szafki oraz szuflady bez-uchwytowe. Jednakże w opinii wielu osób takie rozwiązania nie sprawdzają się w przestrzeni kuchennej. Po wielu latach na lakierowanych frontach z płyty mdf mogą pojawiać się również ślady wytarcia. Z tego względu wiele osób decyduje się na tradycyjne rozwiązania i wybiera uchwyty lub gałki meblowe – kończy Joanna Bietkał. I znów cytat Coco Chanel: „Moda przemija, styl pozostaje” nabiera wiarygodności i autentyczności. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!