REKLAMA

Wybór materiałów i wyposażenia do łazienki

uk | 26 lut 2015 09:55 0
Małgorzata Matracka, projektantka. Fot. Archiwum

W aranżowaniu łazienek istotne jest takie dobranie materiałów i wyposażenia, żeby były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też praktyczne. W tym przypadku główną rolę odgrywa odporność na wilgoć i łatwość utrzymania w czystości. Radzi Małgorzata Matracka, projektantka.

Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym w aranżowaniu łazienek jest gres drewnopodobny, ponieważ „ociepla” wizualnie wnętrze dzięki naturalnej kolorystyce oraz wyrazistemu rysunkowi usłojenia.

Układa się go zarówno na ściany, jak i na podłogę w łazience, akcentując najczęściej najważniejsze strefy pod względem estetycznym i funkcjonalnym jednocześnie (kabina prysznicowa, strefa umywalki lub wanny).

W niektórych projektach gres drewnopodobny pojawia się nawet na obudowie wanny, co doskonale harmonizuje z płaszczyznami ściennymi pokrytymi tym samym materiałem, ale w innej części łazienki. Poza tym materiał ten dobrze prezentuje się w kontrastowym zestawieniu na przykład z powierzchniami w kolorze białym wykończonymi na wysoki połysk.

W łazienkach stosuje się też zaimpregnowany fornir kamienny, np. firmy Laminart. To kamień naturalny w formie cienkiej powłoki, który nadaje się na fronty mebli, na blaty mebli, na podłogi, na ściany, na kominki. Fornir kamienny można wyginać po łuku. Podstawowy format to 120x60 cm. Za pomocą tego materiału możliwe jest tworzenie ciekawych układów o wyglądzie naturalnych dużych płyt kamiennych.

W swoich projektach często stosuję również gres w kolorze szarym, który wnosi do wnętrza stonowaną elegancję, a zarazem może stanowić interesujący kontrast w stosunku do ścian pomalowanych np. farbą w intensywnym kolorze.

Warto podkreślić, że na rynku dostępne są ciekawe farby dekoracyjne, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na zmywanie. Do łazienek stosuje się też farby lateksowe, ceramiczne, odporne na wilgoć i zmywanie.

Farby połyskujące, z dodatkami np. drobinek srebrnych czy złotych, malowane są szpachelka, np. farba „Hoblio” marki Benjamin Moore. Farby tego rodzaju są dostępne w wielu różnych wykończeniach, strukturach i kolorach.

Wśród wyposażenia łazienki najpopularniejszymi produktami są m.in. bezkołnierzowa toaleta „Senso wash” marki Duravit orz inne modele marek tj. Koło, Laufen, Ideal Standard, Keramag.

Jednym z hitów jest odpływ liniowy „Vario” marki Viega. Przyciąga on uwagę przede wszystkim dzięki nowoczesnemu, minimalistycznemu wzornictwu, które „nie rzuca się w oczy”. Odpływ ten jest wąski zaledwie na 2 cm. Jego atutem jest też to, że można go dociąć na każdy dowolny wymiar.

jest on dostępny w każdym możliwym wymiarze. Oprócz odpływów wykonanych ze stali nierdzewnej w wersji matowej lub błyszczącej producent oferuje także warianty w czerni i bieli.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!