REKLAMA

Wywiad z architektami ze studia 81.WAW.PL: Sukces sztuką kompromisu

RZ | 25 lut 2015 14:24 0

Skąd czerpią pomysły i inspiracje na niepowtarzalne i oryginalne projekty wnętrz oraz jaka jest ich recepta na sukces - opowiedzieli nam Rafał Grudziąż i Anna Paszkowska-Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL.

W jaki sposób odnajdujecie te inspiracje i przetwarzacie tak, aby można było je realnie wykorzystać i stworzyć tak niecodzienne projekty, które zyskałyby też akceptację inwestora?

Jeżeli chodzi o poszukiwanie przez nas inspiracji, to nie ma żadnej szczególnej prawidłowości. Samo spotkanie z inwestorem może być na tyle inspirujące, aby stworzyć główny zarys projektu. Wysłuchanie jego wyobrażeń o przyszłym domu często wystarczy nam do stworzenia projektu. Kolejnych inspiracji dostarcza nam kształt i położenie działki, które także mają decydujący wpływ na koncepcję architektoniczną i ostateczny wygląd domu. Przykładem może tu być dom „Żyletka”. Z powodu długiej i wąskiej działki zdecydowaliśmy się stworzyć z jednej strony bardzo atrakcyjny wizualnie, ale też i funkcjonalny dom tak, aby zapewnić wszelkie wygody mieszkańcom. W przypadku domu „Korona”, zainspirował nas otaczający i zapierający w piersi krajobraz górski. Cięcia na powierzchni dachu  nawiązują właśnie do otaczających dom szczytów górskich.


Dom "Żyletka" powodu długiej i wąskiej działki z jednej strony bardzo atrakcyjny wizualnie, ale też i funkcjonalny dom tak, aby zapewnić wszelkie wygody mieszkańcom. Fot. 81.WAW.PL

Czym wyróżniacie się od konkurencji co Waszym zdaniem czyni wasze projekty innymi od konkurencji?

Każdy nasz projekt domu jest inny i wyjątkowy. Nie stawiamy na powtarzalność, ale na oryginalność. Wynika to także z naszego podejścia do poszukiwania inspiracji i tworzenia. Wiele niedokończonych koncepcji i projektów odkładamy do tak zwanej szuflady. Wydawało nam się, że te pomysły nie powinny się marnować i próbowaliśmy je przenieść lub w całości wykorzystać przy realizacji kolejnych inwestycji, ale nigdy się nam to jeszcze nie udało. Dlaczego? Każdy projekt jest dla nas indywidualnym wyzwaniem i okazją do stworzenia czegoś nowego i niepowtarzalnego. Nie sposób zatem posiłkować się gotowymi rozwiązaniami.

 

Dom "Korona" zdobył główną nagrodę World Architecture Award. Fot. 81.WAW.PL

Wasze projekty zdobywają liczne nagrody. Choćby projekt domu "Korona" zdobył główną nagrodę World Architecture Award, zaś salon RuckZuck Waszego autorstwa zdobył prestiżową nagrodę „Luksusową Markę Roku 2014”. Jaki jest Wasz przepis na sukces?

Naszym zdaniem nie wystarczy sam zmysł czy talent, aby projektować wspaniałe domy czy też wnętrza. Aby odnieść sukces w tej dziedzinie, potrzebny jest też charyzma oraz chęć poszukiwania nowych, innowacyjnych pomysłów i… kompromisów, które zadowolą zarówno inwestora, jak i nas. Staramy się też, aby każdy projekt był oryginalny, niepowtarzalny i odważny, co nie zawsze spotyka się z uznaniem inwestorów. Często inwestorzy prywatni chcą sprawdzonych i już wcześniej wykorzystanych przez nas koncepcji. Jednak tak jak wspominaliśmy, dążymy do osiągnięcia kompromisu zadowalającego obydwie strony. Staramy się przekonać inwestora do niektórych oryginalnych rozwiązań. Zawsze podkreślamy, że zaprojektowaliśmy je uwzględniając otaczający krajobraz czy wielkość działki, że nie są one przypadkowe i razem stworzą oryginalną i niepowtarzalną całość.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!