REKLAMA

Zobacz polskie obiekty nominowane do Mies van der Rohe 2015

ps | 20 sty 2015 15:19 0

Nagrodę Miesa van der Rohe przyznaje co dwa lata Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Fundacja Miesa van der Rohe. Wśród tegorocznych, nominowanych budynków, znalazło się 18 kompleksów z Polski.

Aerotunel Flyspot, Mory

Projekt: Lewicki Łatak Architekci

Symulator swobodnego spadania powstał dzięki pomysłom trzech kolegów Marcina Socha-Jakubowskiego, Jarosława Dąbrowskiego i Michała Braszczyńskiego. Jest to wysoka na 27 metrów konstrukcja z betonu, pierwsza w Polsce i jedna najnowocześniejszych na świecie.

Cricoteka – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, Kraków

Projekt: IQ2 KONSORCJUM

W projekcie wykorzystano ideę ambalażu (opakowania). Bryła swoją formą przypomina stalowy most. Jej podporą są dwa betonowe trzony, w których znajduje się klatka schodowa. Struktura budynku miała być hołdem artyście.

Edge House, Kraków

Projekt: Mobius

Dom przypomina przechylone pudełko. Budynek dzieli się na dwie strefy: dolna daje poczucie intymności, a górna pozwala podziwiać widoki z pięknymi wzgórzami.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice

Projekt: DDJM

Główną część budynku stanowi sala koncertowa na 650 osób. Utworzono także salę prób na 150 osób, która może służyć jako sala kameralna. W budynku znajduje się też biblioteka, czytelnia, pokoje ćwiczeń, magazyn dla instrumentów, kuchnia, jadalnia i baza noclegowa dla 120 osób.

Filharmonia Szczecińska, Szczecin

Projekt: Estudio Barozzi Veiga

„Lodowy zamek” tak wielu nazywa bryłę budynku. Strzelista forma nawiązuje do sąsiadujących kamienic. Wewnątrz powstała unikalna przestrzeń z przemyślanym układem pomieszczeń.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, Brama Poznania ICHOT, Poznań

Projekt: Ad Artis Architects

Budynek wyróżnia się nowoczesnym kształtem i betonową elewacją, która kontrastuje z pobliskimi, zabytkowymi budynkami. Częścią Bramy jest przeszklona, długa na 63 metry kładka, która prowadzi do budynku Śluzy Katedralnej.

Living-Garden House, Katowice

Projekt: Robert Konieczny, KWK Promes

Dom jednorodzinny, charakteryzujący się nietypowym kształtem. Jego zasadnicza część wznosi się nad ziemią. Parter został solidnie przeszklony, dzięki czemu wewnątrz jest dużo światła dziennego.

Living-Garden House, Izbica

Projekt: Robert Konieczny, KWK Promes

Drugi dom jednorodzinny wzniesiony został na planie litery "L". Bryła budynku ma zaokrąglone narożniki. Parter pokryto panelami z modrzewia syberyjskiego, które sprytnie „ukrywają” m.in. wjazd do garażu i główne wejście.

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, Lublin

Projekt: Bolesław Stelmach

Budynek ma surową i minimalistyczną formę. Dominującym materiałem, który przykuwa wzrok jest architektoniczny, surowy beton. 

Małopolski Ogród Sztuki, Kraków

Projekt: Ingarden & Ewy Architekci

Budynek powstał w wyniku przebudowy hali ujeżdżalni koni z XIX wieku. Obecnie znajduje się w nim wielofunkcyjna sala teatralno-koncertowo-konferencyjna.

Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa

Projekt: Rainer Mahlamäki, oraz pracownia Kuryłowicz & Associates

Budynek wyróżnia się charakterystyczną bryłą. Szczelina, w której znajduje się wejście, symbolizuje rozstąpienie się Morza Czerwonego. Wewnątrz obiektu jest bardzo dużo krągłości.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!