REKLAMA

Akustyka wnętrz biurowych a komfort pracowników - rozmowa z arch. Konradem Krusiewiczem

Redakcja Archiconnect.pl | 29 lip 2019 09:56 0
Konrad_Krusiewicz_The Design Group.jpg

"Edukujemy inwestorów, uświadamiając im, jak duży wpływ na efektywność wykonywania zadań przez pracowników ma odpowiednia akustyka biura" - mówi Konrad Krusiewicz, założyciel i szef The Design Group. Zobaczcie, co jeszcze powiedział o akustyce wnętrz biurowych.

Czy inwestorzy projektów biurowych mają świadomość, że akustyka jest jednym z istotnych elementów kształtujących komfort pracowników biurowych, że ma wpływa na ich koncentrację oraz efektywność?

Konrad Krusiewicz: W naszej pracy kładziemy duży nacisk na akustykę pomieszczeń. Temat ten stawiamy na pierwszym lub drugim miejscu podczas rozmów z Klientami, edukujemy ich w tym zakresie, uświadamiając, jak duży wpływ na efektywność wykonywania zadań przez pracowników ma odpowiednia akustyka biura. Obserwuję, że świadomość inwestorów w tym zakresie jest coraz wyższa. Wśród naszych Klientów już więcej niż 50% firm przykłada wagę do problemu akustyki uważając, że to jeden z większych tematów związanych z projektowaniem przestrzeni biurowych.

Zobacz też: Nowoczesne biuro coworkingowe - eleganckie i inspirujące wnętrza

W jaki sposób na etapie projektowania można zadbać o ten obszar?

KK: Bardzo ważne jest, aby przekonać Klienta do zrealizowania badań akustycznych już na etapie space planów. Przy ostatnich dwóch projektach pracowaliśmy razem z zespołem akustyków, którzy już na etapie wstępnych aranżacji zrobili pełną symulację akustyki biura wraz z modelowaniem przestrzennym. Projektując akustykę pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę wszystkie jego elementy na nią wpływające, jak np. wykładziny podłogowe, meble, wszelkie inne stałe wyposażenie. Są one zwykle niewystarczające do osiągnięcia właściwego klimatu akustycznego. Dlatego konieczne jest stosowanie akustycznych, dźwiękochłonnych sufitów i okładzin ściennych. Poza tym formujemy przestrzenie unikając równoległości ścian. Ma to wpływ na „podróżowanie dźwięku”. Istotną rolę odgrywają też przegrody między pomieszczeniami. Warto pamiętać o tym w trackie planowania.

Jakie rozwiązania poprawiające akustykę według Pana są najbardziej skuteczne?

KK: Nie istnieje jedno rozwiązanie, które zapewni optymalny efekt akustyczny. Konieczne jest połączenie różnych elementów, rozwiązań przeznaczonych na podłogi, ściany i sufity, aby powstała odpowiednia jakość przestrzeni. Równolegle należy traktować izolacyjność przegród i powierzchni, absorpcyjność aranżacji akustycznych, jak i pogłos. Nic nam nie da dobra aranżacja wnętrza, jeżeli na zewnątrz i pomiędzy pomieszczeniami nie będzie odpowiedniej izolacji. Jeżeli dźwięki będą docierały spoza wnętrza. Zastosowanie rozwiązań akustycznych wyłącznie na suficie nie spełni w 100% swojego zadania, podobnie jak popularna budka telefoniczna nie rozwiąże problemów open space-u.

To też Cię zainteresuje: Aranżacja biura jako sposób na wyrażenie DNA marki - zobacz przykłady

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!