REKLAMA

Aranżacja biura jako sposób na wyrażenie DNA marki - zobacz przykłady

Redakcja Archiconnect.pl | 15 lip 2019 13:43 0

Design to jedno z kluczowych narzędzi kreowania opowieści o marce oraz jej wartościach. Na to, jakie są nasze wrażenia względem danego biura i czy jest ono odzwierciedleniem charakteru zajmującej je firmy, składa się wiele czynników. Wśród najbardziej istotnych możemy wymienić: układ funkcjonalny przestrzeni, użyte kolory lub materiały, a także rodzaj uwzględnionych w planie pomieszczeń.

Tworzenie nowego miejsca pracy zaczyna się od przygotowania planu funkcjonalno-przestrzennego, dopiero w drugiej kolejności wymyślamy design, który będzie spójny z wizerunkiem i DNA firmy. Wizję powinniśmy przede wszystkim dostosować do wartości organizacji oraz profilu pracownika. Biura, które znajdują się w Kalifornii są określane mianem najpiękniejszych na świecie i przyciągają ludzi nieograniczonym designem i zaawansowanymi rozwiązaniami IT. Natomiast przestrzenie do pracy w Skandynawii lub Niemczech są doceniane za wysoki poziom komfortu, osiągnięty dzięki m.in. większej liczbie mkw. przypadającej na pracownika oraz ergonomicznym meblom – podsumowuje Iwona Pasik, szefowa działu aranżacji wnętrz w CBRE.

Zobacz projekty przestrzeni biurowych pracowni Massive Design

Po pierwsze układ

Już na etapie projektowania ogólnego układu pomieszczeń firmy są w stanie pokazać swoje główne wartości oraz cechy charakterystyczne marki. Otwarta przestrzeń oraz brak stałych ścianek działowych może podkreślać zarówno transparentność prowadzonego biznesu, jak i nacisk na pracę zespołową. Natomiast duża, jasna recepcja, która płynnie przechodzi w strefę kawiarnianą może np. uwydatnić nieformalny charakter organizacji. Układ funkcjonalny może także wspierać efektywność pracowników firmy – i tak w branży kreatywnej będzie on otwarty i niestandardowy, natomiast w kancelarii prawnej będzie bardziej kameralny, umożliwiający narady w mniejszym gronie lub spotkania z klientami.

Nie tylko do pracy

Wedle obecnych trendów – firmy chcące się wyróżnić, oprócz tradycyjnej kuchni dysponują też innymi pomieszczeniami, np. do integracji (zwanymi strefami rozrywki) czy relaksu. Biura z branży technologicznej, zarówno te należące do światowych gigantów, jak i rodzimych liderów IT, jak np. Codewise, przepełnione są strefami rozrywki, wellness oraz miejscami wypoczynku. Taki zabieg, poza oczywistymi korzyściami Employer Brandingowymi, ma na celu stworzenie komfortu pracy i środowiska, które wspiera różne aktywności i potrzeby człowieka.

To też Cię zainteresuje: Jak zaprojektować biuro, które połączy pokolenia? Poznaj rady eksperta

W firmowych barwach

Najbardziej powszechny sposób budowania identyfikacji wizualnej marki w biurze to oczywiście sięgnięcie do kolorów czy materiałów charakterystycznych dla danej firmy. Podczas projektowania przestrzeni można zatem czerpać z barw widocznych na logotypie i użyć ich jako motywu przewodniego w całym biurze lub wpleść je symbolicznie w strategicznych pomieszczeniach. Inną, równie atrakcyjną dla oka drogą jest zainspirowanie się kolorami czy teksturami, które najlepiej oddają rodzaj działalności danego pracodawcy. I tu np. firma specjalizująca się w ekologicznych rozwiązaniach w budownictwie będzie mieć zielone, jasne biuro urządzone przy wykorzystaniu przyjaznych środowisku mebli, a znany producent drabin i rusztowań postawi na elementy metalowe, spełniające funkcje dekoracyjne i użytkowe.

Zgłoś biuro do konkursu

Świetnie zaprojektowane biuro jest z pewnością dobrą wizytówką i zachętą dla kandydatów do wybrania pracodawcy, który dobrze zna potrzeby swojego zespołu. Firmy, które chciałyby zaprezentować ciekawe sposoby na wyrażenie DNA marki, mogą zgłosić swoje biuro do konkursu CBRE OFFICE SUPERSTAR. Szczegóły, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin znajdują się na stronie www.officesuperstar.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lipca br.

Czytaj także: Pustaki, cegła i dachówka ceramiczna w aranżacji biura - zobacz projekt The Design Group

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!