REKLAMA

Atrakcyjny bliźniak - jak go zbudować

Redakcja Dobrzemieszkaj.pl | 01 paź 2018 12:09 0

Główne atuty domów w zabudowie bliźniaczej to niższy koszt budowy, większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, funkcjonalność, a przede wszystkim możliwość ich realizacji na małych działkach. Na co zwrócić uwagę wybierając projekt "bliźniaka"?

Na niższą cenę bliźniaka składa się m.in. wspólna ściana oraz dach, tańszy koszt zakupu działki w przeliczeniu na jedną rodzinę, a także mniejsza powierzchnia bryły, na której trzeba wykonać elewację. Ponadto budując dom w duecie, można oszczędzić na takich rzeczach jak wspólne przyłącza wodno-kanalizacyjne, przyłącza elektryczne i telekomunikacyjne, a nawet wspólny zakup materiałów budowlanych. Jak podaje pracownia projektowa HomeKONCEPT, za jedną część bliźniaka o rozmiarach około 135 m kw. w stanie deweloperskim trzeba zapłacić 343 tys. zł. Dla porównania dom wolnostojący o takim samym metrażu kosztuje około 481 tys. zł.

Bliżniak - na małą i wąską działkę

Domy w zabudowie bliźniaczej umożliwiają maksymalne wykorzystanie nawet wąskiej i niewielkiej parceli o szerokości mniejszej niż 16 m. Dzięki temu, że nie musimy pozostawiać 4 m odstępu od domu sąsiada, na wąskiej działce możemy zbudować szerszy dom. Na wąskich i małych parcelach zdecydowanie lepiej prezentują się domy w zabudowie bliźniaczej niż dwa osobne budynki o bardzo wąskich frontach - komentuje Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Zobacz też: Nowoczesny dom - stodoła

Funkcjonalny rozkład

Istotną kwestią jest prawidłowe rozplanowanie pomieszczeń znajdujących się wewnątrz obu segmentów. Pamiętajmy, że ściana pomiędzy budynkami pozbawiona jest okien, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór pomieszczeń, które będą bezpośrednio do niej przylegały. Najczęściej w tym miejscu projektuje się garderobę, kotłownię, klatkę schodową bądź łazienki, a więc pomieszczenia, które nie wymagają dopływu światła słonecznego. Architekci radzą, by unikać lokowania w tej części sypialni, kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego.

Bliskie sąsiedztwo

Odpowiedni dobór sąsiadów, z którymi będziemy współdzielić nasz dom ma w przypadku bliźniaków niebagatelne znaczenie. Takie rozwiązanie to doskonała propozycja dla wielopokoleniowych rodzin, które chcą mieszkać razem, a jednocześnie pragną mieć swoją własną, odrębną przestrzeń. Na zakup tego typu domu coraz częściej decydują się też zaprzyjaźnione małżeństwa, które chcą spędzać ze sobą więcej czasu. Za mieszkaniem ścianę w ścianę z sąsiadami przemawia większe poczucie bezpieczeństwa, świadomość, że obok jest ktoś, kto w razie naszej nieobecności doglądnie posesji. Niezależność od sąsiadów i większą intymność zapewni ogrodzenie, wzdłuż którego można zasadzić pas zielonych krzewów bądź żywopłot - mówi Marcin Śniegowski.

To też Cię zainteresuje: Nowoczesny dom - zobacz ponadczasowe, eleganckie wnętrza

Bliźniak od dewelopera

Coraz więcej klientów od niewielkiego mieszkania w bloku z balkonem woli większy powierzchniowo segment bliźniaka z własnym tarasem i ogrodem. Dlatego projekty domów w zabudowie bliźniaczej to idealna propozycja dla inwestorów realizujących kameralne osiedla mieszkaniowe na niewielkich działkach. Deweloperzy, wykorzystując kilka, a nawet kilkanaście segmentów takich samych bliźniaków, uzyskują bardzo efektowne i spójne architektonicznie osiedla - zauważa właściciel pracowni HomeKONCEPT.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!