REKLAMA

Biuro w duchu zero waste - ekspert radzi jak zaprojektować przestrzeń

Redakcja Archiconnect.pl | 30 maj 2019 12:05 0

Biuro funkcjonujące według zasad zero waste to w dużej mierze kwestia wprowadzenia odpowiedniej kultury pracy i budowania świadomości w zespole. Co prawda projektant przestrzeni biurowej nie ma na nie wpływu, jednak, już na etapie projektu, może zaproponować rozwiązania, które pomogą kształtować dobre praktyki i zwyczaje.

Jeśli marzy nam się ekologicznie funkcjonujące biuro, warto pokazać to pracownikom poprzez design, chociażby stawiając na dużą ilość naturalnych surowców w aranżacji wnętrza - mówi Mateusz Laskowski, architekt, członek zarządu Forbis Group. Warto pamiętać, że przemyślany dobór materiałów to nie tylko kwestia estetyki i mody na „zielone” wnętrza. Długości okresów najmów, rozwój i rozrastanie się firmowych struktur sprawia, że regularne przeprowadzki i rearanżacje są nieuniknione. Warto zastanowić się co stanie się wówczas z niepotrzebnym wyposażeniem biurowym – czy będzie je można poddać ponownemu użyciu lub recyklingowi i jak jego utylizacja wpłynie na środowisko – dodaje ekspert Forbis Gorup.

Zobacz też: Siedziba firmy w kamienicy czy biurowcu? Poznaj mocne i słabe strony obu rozwiązań

Jednym z istotnych elementów biura funkcjonującego w duchu zero waste jest umiejętne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. Tu dużą role odgrywa oświetlenie, które, odpowiednio zaplanowane na etapie projektu, pozwala na oszczędność niekolidującą z komfortem pracowników. Zgodnie z przepisami, poza wyjątkowymi przypadkami, miejsce pracy powinno być wyposażone zarówno w dostęp do światła naturalnego, jak i sztucznego. Odpowiednie zabiegi projektowe, jak np. umiejętne rozplanowanie ścianek działowych, zastosowanie przeszkleń i powierzchni lustrzanych, ustawienie biurek oraz dobór kolorów, mogą sprawić, że biuro będzie jaśniejsze, a sztuczne oświetlenie potrzebne znacznie rzadziej. Z pomocą przychodzą również inteligentne systemy sterowania źródłem i natężeniem światła. Zmienia się ono wówczas płynnie w zależności od godziny, natężenia światła dziennego i przeznaczenia przestrzeni – dodaje ekspert Forbis Group.

To też Cię zainteresuje: Nowoczesne biuro i dynamiczny styl w zabytkowym wnętrzu - zobacz biuro Lloyd Properties

Biurowa kuchnia to dobre miejsce kształtowania proekologicznych, biurowych nawyków. Projektując firmowe kuchnie proponujemy klientom różnego rodzaju rozwiązania ułatwiające przestrzeganie eko-zasad. Staramy się przewidzieć na przykład miejsce na kosz samosegregujący odpady. Możliwe jest nawet zainstalowanie maszyny do kompostowania – mówi Mateusz Laskowski. W biurowej kuchni warto zaplanować również przestrzeń na zmywarkę. Rozwiązanie to, szczególnie w przypadku dużej liczby pracowników, pozwala na znaczną oszczędność wody zużywanej przy okazji zmywania. Dostęp do wody pitnej powinien w biurze zero waste odbywać się za pomocą filtrów podłączonych na stałe do sieci wodociągowej. Pozwoli to na ograniczenie zużycia plastikowych butelek.

Zieleń w biurze

Modny ostatnio biophilic design to trend w projektowaniu związany z głęboko zapisaną ludzką potrzebą kontaktu z naturą. Nieodłącznym elementem wnętrz biurowych zaprojektowanych w duchu biophilic design jest duża ilość żywych roślin. Nie od dziś wiadomo, że oczyszczają one powietrze, działają jak „nawilżacze” i filtry. W jaki sposób może to jednak wpływać na oszczędność zasobów? Panujący w polskich miastach smog sprawia, że nie otwieramy okien i coraz częściej spędzamy czas w zamkniętych, klimatyzowanych przestrzeniach. Duża ilość zieleni pozwala kształtować bardziej zrównoważone środowisko pracy, zmniejszyć zużycie energii pochłanianej przez klimatyzatory i urządzenia poprawiające jakość powietrza - mówi ekspert Forbis Group.

Zobacz też: Jak zaprojektować biuro - o trendach opowiada Dorota Maksymowicz

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!