REKLAMA

Błędy w projektowaniu restauracji - ekspert podpowiada, czego unikać

Redakcja Archiconnect.pl | 05 lip 2018 10:27 0

Jedzenie, obsługa, lokalizacja to kryteria, które bierzemy pod uwagę wybierając się do restauracji. Coraz częściej zwracamy również uwagę na jej wystrój, dlatego projektowanie lokali gastronomicznych to prawdziwe wyzwanie dla architektów wnętrz.

Dobrze zaprojektowana restauracja powinna być funkcjonalna i przytulna, a jej wystrój musi współgrać z klimatem serwowanej kuchni. Aranżacja lokalu powinna też mieć "to coś", co - oprócz jedzenia i obsługi - sprawi, że klient będzie chciał tu wrócić.

Jakie są najczęściej popełniane błędy w projektowaniu restauracji? Bardzo często zdarza się, że jest po prostu niewygodnie. Krzesła, które powodują, że cały czas musimy zmieniać pozycję, bo albo z nich zjeżdżamy, albo coś nas uwiera w plecy. Podobnie ze stołami i stolikami – albo zbyt wysoko, albo zbyt nisko.

"Projektując takie wnętrze, potraktujmy siebie jako klienta" - radzi Dorota Maksymowicz, architekt i właściciel pracowni THE SPACE. "Weźmy też pod uwagę specyfikę danego konceptu restauracyjnego i na sobie sprawdźmy, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej" - dodaje.

Kolejna kwestia to oświetlenie, które tworzy atmosferę. Odpowiednia barwa i natężenie światła podkreśli detale potraw. Pozwoli też stworzyć przyjemny klimat miejsca. Źle dobrane oświetlenie może spowodować, że siedząc w restauracji czujemy zmęczenie i zamiast się relaksować i kosztować dań, myślimy o zbyt intensywnym lub zbyt słabym oświetleniu.

Zobacz też: Restauracja WhiteOne - prosta, ale robi wrażenie

Zaburzona funkcjonalność pomieszczeń, zbyt mała kuchnia, wąski bar – to zmora wielu źle zaprojektowanych restauracji, która negatywnie wpływa na komfort pracy zespołu. A jak wiemy, zadowolony zespół to również zadowolony z dobrej obsługi Klient.

"Jednak chyba największym grzechem wielu restauracji jest brak kreatywności w tym jak lokal ma wyglądać" - zauważa Dorota Maksymowicz. "Projektując przestrzeń trzeba odkryć jej potencjał i nie zawsze musi to oznaczać podwojenie, czy nawet potrojenie budżetu" - dodaje.

A jak podejść do tematu wnętrz „udomowionych”, których celem jest abyśmy poczuli się dosłownie jak w domu? Jeśli wszystko będzie odpowiednio wyważone, to jest to bardzo dobry przepis na sukces, ale… zadbajmy, żeby nie było to składowisko niepotrzebnych, ale ładnie wyglądających rzeczy. Jak podkreślają architekci THE SPACE projekt restauracji to ogromne wyzwanie, które polega na stworzeniu przestrzeni nie tylko ładnej i wygodnej, ale też funkcjonalnej. Takiej, w której odnajdzie się nie tylko właściciel, ale również goście.

To też Cię zainteresuje: Costa Coffee FlyDining - nowa przestrzeń na Okęciu

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!