REKLAMA

Centralne sterowanie oświetleniem - czy warto się na nie zdecydować

Redakcja Archiconnect.pl | 18 paź 2018 11:50 0

Oświetlenie to bardzo istotny element w urządzaniu wnętrz. Pozwala podkreślić najciekawsze elementy aranżacji, kreuje nastrój pomieszczenia i realnie wpływa na samopoczucie domowników. Coraz popularniejsze staje się zastosowanie inteligentnych systemów do centralnego sterowania oświetleniem, które nie tylko optymalizują koszty energetyczne, ale stanowią również bardzo duże ułatwienie w codziennym życiu.

Funkcjonalne zarządzanie punktami świetlnymi to spore wyzwanie, szczególnie w przypadku dużych domów czy apartamentów. Na rynku dostępne są inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, dzięki którym można zaprogramować najbardziej przydatne dla użytkowników funkcje, a korzystanie z nich odbywa się poprzez intuicyjne przyciski szybkiego dostępu.

Inteligentne systemy firmy ABB są zintegrowane z całą instalacją elektryczną i pozwalają na zaplanowanie tzw. scen. Dzięki temu, przy pomocy dedykowanego do obsługi inteligentnego domu sterownika ustawimy światło idealnie dopasowane do naszych najczęstszych domowych aktywności, jak np. przygotowywanie obiadu w kuchni, wieczorne oglądanie filmów w salonie, sprzątanie lub popołudniowe odrabianie lekcji z dziećmi. Użytkownik może również sterować każdym źródłem światła osobno. Taką rozbudowaną funkcjonalność możemy osiągnąć dzięki dobrze zaprojektowanej instalacji. Dodatkowym ułatwieniem dla użytkowników jest możliwość sterowania systemem za pośrednictwem prostej w obsłudze aplikacji, wgranej na wybrane urządzenia mobilne, np. smartfon czy tablet. Dzięki temu, każdy z mieszkańców może z dowolnego punktu w mieszkaniu, ale również będąc poza nim, zarządzać światłem, temperaturą oraz domowymi sprzętami – wszystkimi elementami, jakie zainstalowane są w inteligentnym domu.

Zobacz też: Idealna kuchnia - jak ją urządzić?

Co więcej, rozwiązania zaproponowane przez firmę ABB pozwalają na optymalizację wykorzystania światła dziennego względem sztucznego. Za sprawą czujników system automatycznie steruje kątem nachylenia lameli w żaluzjach czy stopniem otwarcia rolet zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz, regulując tym samym dostęp światła dziennego do wnętrza według preferencji użytkowników. Źródłem informacji dla systemu jest też skonfigurowana z nim zewnętrzna stacja pogodowa i zegar astronomiczny.

Dodatkową funkcjonalnością zdalnego sterowania oświetleniem, dzięki której możemy wpłynąć na podniesienie stopnia bezpieczeństwa w mieszkaniu jest tzw. symulacja obecności domowników. Jest ona przydatna szczególnie w momencie, kiedy przebywamy dłuższy czas poza miejscem zamieszkania. Funkcja symulacji obecności rejestruje kolejność używania przez nas urządzeń w ciągu tygodnia (np. oświetlenie, rolety, zasłony). Dzięki temu podczas naszej nieobecności działają one dokładnie w taki sam sposób, jak wtedy, gdy ktoś jest w domu. Podczas podróży służbowej, czy na urlopie funkcję tę można aktywować i zmienić jej ustawienia w dowolny sposób. Dzięki aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym taka zdalna obsługa systemu i kontrola bezpieczeństwa w całym domu jest możliwa z dowolnego miejsca na świecie.

Zalety zastosowania centralnego sterowania oświetlenia w domu:
- łatwe dostosowanie scen świetlnych,
- centralne lub zdalne sterowanie z aplikacji na urządzeniu mobilnym,
- szybkie włączanie oświetlenia awaryjnego,
- optymalizacja zużycia energii,
- elastyczność i wygoda – sterowanie światłem z dowolnego miejsca w mieszkaniu,
- wykorzystanie czujników ruchu oraz ściemniaczy,
- symulacja obecności w miejscu zamieszkania – podniesienie stopnia bezpieczeństwa.

To też Cię zainteresuje: Mieszkanie dla wymagających

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!