REKLAMA

Color blocking - nowy trend w aranżacji wnętrz

Redakcja Archiconnect.pl | 13 cze 2019 09:00 0

Color blocking, czyli trend, w którym jeden kolor zestawiany jest na zasadzie bloków z innym, kontrastowym, najpierw pojawił się w sztuce, a dokładniej w dziełach Pieta Mondriana. Następnie, w połowie lat 60. XX wieku, trafił na wybiegi pokazów mody, a wreszcie w ostatnich latach został wprowadzony również do wystroju wnętrz. Na czym polega i jak go stosować?

Color blocking udowadnia, że barwy, które z pozoru kompletnie do siebie nie pasują – np. róż i zieleń, żółć i granat, czerwień i błękit – w rzeczywistości doskonale się uzupełniają, dając nowe możliwości aranżacyjne.

Zobacz też: Apartament w Rzeszowie - zobacz eleganckie i wysmakowane wnętrze

Color blocking pozwala na nieoczywistą aranżację, nadając pomieszczeniom nowoczesny, indywidualny charakter. Podobnie, jak to dzieje się w modzie, trend ten ma za zadanie oszałamiać, uwydatniać i powiększać optycznie wybrane strefy, z drugiej strony – maskować i pomniejszać inne. Odpowiednie zestawienia kolorystyczne kształtują odbiór przestrzeni, modyfikują jej optyczną wielkość i podkreślają funkcjonalny podział, modulując zarazem nastrój domowników. Z doświadczenia wiemy, że tak poprowadzona aranżacja zwiększa atrakcyjność inwestycji – jest postrzegana jako nowoczesna, trafia w gust ludzi młodych, idących z duchem czasów – wyjaśnia Lena Kwietniewska, ekspert pracowni KODO Projekty i Realizacje. 

Jak łączyć kolory?

Color blocking w praktyce jest prostszy niż się wydaje. Wymaga jednak podstawowej wiedzy z zakresu komponowania kolorów. Najatrakcyjniejsze rezultaty tworzą barwy kontrastowe, utrzymane w podobnej, intensywnej tonacji. Przede wszystkim warto łączyć ze sobą błękit i czerwień, zieleń i pomarańcz, żółcie i fiolety. Innym zastosowaniem trendu będą zestawienia kolorów pokrewnych, takich jak czerwień i róż, czerwień krwista i ciemna, zieleń trawiasta i butelkowa. Kompozycje złożone z tych kolorów mogą być wykorzystywane na ścianach lub w formie pojedynczych elementów - krzeseł i frontów szafek, mebli, dywanów, poduszek, zasłon, lamp czy donic. Możemy na początek pokryć jedną ścianę mocnym, intensywnym kolorem i wyróżnić na jej tle dodatki w równie intensywnych, choć odmiennych barwach, np. ramy obrazów czy innych dekoracji – radzi ekspert KODO.

Zobacz projekty pracowni KODO

Trend „bloków” kolorystycznych, poza atrakcyjnością wizualną, pełni również ważną rolę w podkreślaniu funkcjonalności mieszkania. Dzięki niemu możemy bowiem wizualnie dzielić pomieszczenia na strefy. Ten praktyczny zabieg, przy dużym metrażu, pozwala tworzyć przytulny nastrój, z kolei w kawalerkach czy w mniejszych mieszkaniach porządkuje przestrzeń, w której domownicy wykonują wiele czynności.

Jak stosować color blocking?

Jeśli zaczynamy przygodę z trendem, jakim jest color blocking, wybierzmy maksymalnie dwie barwy kontrastowe, które umieścimy w neutralnej przestrzeni. Dobrą strategią jest również wybór jednego koloru w różnych odcieniach – mocnego i tego samego w rozjaśnieniu lub przyciemnieniu. Do gry warto włączyć formę. Intensywne kolory najlepiej prezentują się na prostych, „kanciastych” kształtach – meblach, ramkach obrazów, donicach, te przytłumione – na strukturach miękkich – dywanach, zasłonach czy poduszkach. Podstawowa reguła jest taka, aby wybierać barwy, które dobrze wpływają na nasze samopoczucie i unikać tych, za którymi nie przepadamy – radzi Lena Kwietniewska.

To też Cię zainteresuje: Wygodne i funkcjonalne mieszkanie w szarościach - zobacz ciekawy projekt

Color blocking gwarantuje natychmiastowy rezultat osiągnięty relatywnie niedużym kosztem. Podobnie jak w modzie – najważniejsza jest równowaga. Dlatego warto opierać się na doświadczeniu specjalistów – inspirować poradami, podglądać pomysły, a następnie konsekwentnie wprowadzać je do otoczenia. Jedna ściana w innym kolorze czy zasłony i poduszki w intensywnych barwach są w stanie kompletnie zmienić wystrój wnętrza. Czas zapoczątkować przygodę z trendem, który pozwoli nam przeobrazić przestrzeń zgodnie z własnymi upodobaniami.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!