REKLAMA

Czyszczenie drewnianego tarasu krok po kroku

Redakcja Archiconnect.pl | 03 lip 2018 11:19 0

Zielony nalot, brązowy osad i drobiny piasku wciskające się w szpary między deskami to znak, że przyszła pora, by gruntownie odświeżyć taras. Warto się do tego zabrać metodycznie, aby osiągnąć trwały efekt.

Czyszczenie tarasu rozpoczynamy od starannego, dokładnego usunięcia wszelkich nalotów, tłuszczu czy mchu, który zadomowił się w szparach. Możemy to zrobić z pomocą ogrodowego szlaucha i szczotki ze sztywnym włosiem lub używając myjki ciśnieniowej.

"Takie urządzenie jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy taras został wykonany z desek ryflowanych, czyli z podłużnymi rowkami" – mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk. "Te wgłębienia poprawiają przyczepność i bezpieczeństwo w czasie poruszania się po deskach, jednak mają też wadę: odkłada się w nich wiele zanieczyszczeń, które czasami bardzo trudno usunąć. W tym przypadku myjka ciśnieniowa jest cennym sprzymierzeńcem."

Preparaty do czyszczenia

W trudniejszych przypadkach warto posłużyć się specjalnymi środkami chemicznymi do czyszczenia drewna, które spotęgują działanie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Dzięki ich użyciu można się pozbyć przebarwień i plam, a tym samym pozwolić deskom na powrót do naturalnej, estetycznej barwy. Po takiej kuracji trzeba starannie zmyć całość czystą wodą i pozostawić na około 24 godziny, by porządnie wyschła. Warto więc tak zaplanować cały zabieg, by uniknąć opadów deszczu.

Zobacz też: Strefa relaksu w przydomowym ogrodzie - "must have"

Na koniec warto jeszcze sprawdzić, czy żadna z desek nie jest połamana i czy gdzieś nie wystają drzazgi. Każdy taki defekt może popsuć końcowy efekt, dlatego trzeba go usunąć. Jednym ze sposobów na pozbycie się znacznych ubytków jest przeszlifowanie powierzchni tarasu. Najlepiej użyć do tego elektrycznej szlifierki z okrągłą podstawą i podzielić prace na trzy etapy:

  1. 1. Usuwanie dużych ubytków przy użyciu papieru ściernego o grubszej granulacji – 36-40. To ułatwi pozbycie się starej, wybrakowanej warstwy.
  2. 2. Szlifowanie z wykorzystaniem papieru z drobniejszymi ziarnami – 60-80.
  3. 3. Dokładne zebranie pyłu – to pozwoli skutecznie zabezpieczyć nawierzchnię preparatami do konserwacji drewna. 

Trzeba też sprawdzić, czy poszczególne deski nie poluzowały się wskutek działania czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, mróz) i biologicznych (glony, grzyby, owady, bakterie). Dobrze jest podokręcać wszystkie wkręty i na nowo zamocować wszystkie luźne elementy.

Taras zabezpieczony na lata

Kiedy drewno wyschnie po tych wszystkich zabiegach, można nanieść odpowiedni impregnat i dodatkowo zabezpieczyć taras specjalistyczną substancją, która ograniczy przywieranie brudu. Dzięki temu po całym czyszczeniu powierzchnia będzie znacznie mniej podatna na szkodliwe czynniki. Środek do konserwacji tarasu trzeba dopasować do  rodzaju surowca, z którego zostały wykonane deski. Specjaliści od obróbki drewna radzą używać środków, które zabezpieczą je nie tylko przed nasiąkaniem, ale i niszczącym działaniem czynników biologicznych, jak bakterie, grzyby i owady.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest podzielenie tej operacji na dwa etapy:

  1. 1. Pokrycie drewna impregnatami podkładowymi, które zawierają biocydy (czyli substancje zwalczające szkodliwe organizmy).
  2. 2. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, nałożenie na nią oleju do tarasów. 

To rozwiązanie (zamiast jednorazowego malowania olejem z impregnatem) ma tę zaletę, że zabezpiecza dzieci i zwierzęta domowe przed szkodliwym działaniem trujących substancji, zawartych w środku impregnującym. W tym przypadku nie dość, że neutralny olej zabezpiecza deski przed wilgocią, to jeszcze stanowi barierę uniemożliwiającą szkodliwy wpływ biocydów na domowników.

Azyl w mieście - zobacz piękne aranżacje tarasów i ogrodów

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!