Konstrukcja wykonana jest zgodnie z najnowszymi trendami, jednak, co ciekawe, nawiązuje również do tradycji. Realizacji podjęli się architekci: Krzysztof Mroziuk i Karol Pietrucha z pracowni Mroziuk Architektura. Rozbudowa szkoły obejmowała dodatkowe 4 sale lekcyjne, salę sportową z zapleczem socjalnym, świetlicę szkolną wraz z zapleczem kuchennym, pokój nauczycielski oraz zespół administracyjny z sekretariatem i gabinetem dyrektora. Rewitalizacja nie była prostym zadaniem, gdyż układ ruralistyczny miejscowości jest objęty ochroną konserwatorską.
Zobacz też: Nowoczesny, komfortowy dom wpisany w okolicę Puszczy Kampinoskiej
Podczas konsultacji z konserwatorem zabytków wykluła się koncepcja nawiązania do dolnośląskiej wsi i zabudowań gospodarskich występujących głównie wokół Wrocławia. Wtedy pojawił się pomysł użycia dachówki jako elementu nawiązującego strukturą do cegły klinkierowej powszechnie używanej przy elewacjach właśnie takich zabudowań – tłumaczy architekt Krzysztof Mroziuk.
Do istniejącego już budynku szkoły dobudowano obiekt w kształcie litery T. Takie rozwiązanie pozwoliło na wydzielenie przestrzeni oddzielonej od ruchliwej drogi. Łącznik między budynkami został wykonany w formie podcienia pokrytego okładziną w kolorze i strukturze "starej deski", co dodatkowo wzmocniło sugestię zabudowy gospodarskiej.
Z nawiązaniem do tradycji
Układ architektoniczny budynku, jego forma jak i materiały, które zastosowali architekci stworzyły miejsce nawiązujące do tradycji. Dzięki ciepłym kolorom i naturalnym materiałom powstała przyjazna przestrzeń dla uczniów i nauczycieli. Duże okna i przeszklone korytarze dodatkowo doświetliły sale lekcyjne.
To też Cię zainteresuje: Wave Apartments w Międzyzdrojach - zobacz showroom inwestycji
Ceramiczna dachówka na elewacji to rozwiązanie często stosowane w Holandii, Belgii czy Francji, a od niedawna również w Polsce. W projekcie szkoły w Psarach wykorzystano płaską dachówkę ceramiczną Orea 9 firmy Wienerberger. Na gotowej połaci tworzy ona wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami sprawiają, że dachówka może stanowić doskonałe zwieńczenie zarówno nowoczesnych budynków, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.
Informacje o projekcie:
Architekt: Krzysztof Mroziuk i Karol Pietrucha, Mroziuk Architektura Sp. z o. o., Czernica
Wykonawca obiektu: Baumatech Sp. z o. o., Wrocław
Obiekt: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Psarach
Lokalizacja: Psary, Dolny Śląsk, Polska
Rozbudowa: 2017-2018
Przeznaczenie budynku: edukacyjny - budynek użyteczności publicznej
Powierzchnia dachu i elewacji: ok. 2,5 tys. m²
Produkt: Orea 9, naturalna czerwień, Koramic
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!