REKLAMA

Dachówka na elewacji? Dlaczego nie! Zobaczcie ciekawy projekt z Dolnego Śląska

Redakcja Archiconnect.pl | 03 wrz 2019 09:36 0

Kreatywne podejście architektów odpowiedzialnych za projekt rozbudowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Psarach na Dolnym Śląsku zaowocowało budynkiem, w którym dachówka ceramiczna pojawia się nie tylko jako wykończenie dachu, ale także ścian zewnętrznych. Dzięki temu dach płynnie przechodzi w elewację, co optycznie ujednolica bryłę nadając jej minimalistyczny, nieskomplikowany wygląd.

Konstrukcja wykonana jest zgodnie z najnowszymi trendami, jednak, co ciekawe, nawiązuje również do tradycji. Realizacji podjęli się architekci: Krzysztof Mroziuk i Karol Pietrucha z pracowni Mroziuk Architektura. Rozbudowa szkoły obejmowała dodatkowe 4 sale lekcyjne, salę sportową z zapleczem socjalnym, świetlicę szkolną wraz z zapleczem kuchennym, pokój nauczycielski oraz zespół administracyjny z sekretariatem i gabinetem dyrektora. Rewitalizacja nie była prostym zadaniem, gdyż układ ruralistyczny miejscowości jest objęty ochroną konserwatorską.

Zobacz też: Nowoczesny, komfortowy dom wpisany w okolicę Puszczy Kampinoskiej

Podczas konsultacji z konserwatorem zabytków wykluła się koncepcja nawiązania do dolnośląskiej wsi i zabudowań gospodarskich występujących głównie wokół Wrocławia. Wtedy pojawił się pomysł użycia dachówki jako elementu nawiązującego strukturą do cegły klinkierowej powszechnie używanej przy elewacjach właśnie takich zabudowań – tłumaczy architekt Krzysztof Mroziuk.

Do istniejącego już budynku szkoły dobudowano obiekt w kształcie litery T. Takie rozwiązanie pozwoliło na wydzielenie przestrzeni oddzielonej od ruchliwej drogi. Łącznik między budynkami został wykonany w formie podcienia pokrytego okładziną w kolorze i strukturze "starej deski", co dodatkowo wzmocniło sugestię zabudowy gospodarskiej.

Z nawiązaniem do tradycji

Układ architektoniczny budynku, jego forma jak i materiały, które zastosowali architekci stworzyły miejsce nawiązujące do tradycji. Dzięki ciepłym kolorom i naturalnym materiałom powstała przyjazna przestrzeń dla uczniów i nauczycieli. Duże okna i przeszklone korytarze dodatkowo doświetliły sale lekcyjne.

To też Cię zainteresuje: Wave Apartments w Międzyzdrojach - zobacz showroom inwestycji

Ceramiczna dachówka na elewacji to rozwiązanie często stosowane w Holandii, Belgii czy Francji, a od niedawna również w Polsce. W projekcie szkoły w Psarach wykorzystano płaską dachówkę ceramiczną Orea 9 firmy Wienerberger. Na gotowej połaci tworzy ona wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami sprawiają, że dachówka może stanowić doskonałe zwieńczenie zarówno nowoczesnych budynków, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

Informacje o projekcie:
Architekt: Krzysztof Mroziuk i Karol Pietrucha, Mroziuk Architektura Sp. z o. o., Czernica
Wykonawca obiektu: Baumatech Sp. z o. o., Wrocław
Obiekt: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Psarach
Lokalizacja: Psary, Dolny Śląsk, Polska
Rozbudowa: 2017-2018
Przeznaczenie budynku: edukacyjny - budynek użyteczności publicznej
Powierzchnia dachu i elewacji: ok. 2,5 tys. m²
Produkt: Orea 9, naturalna czerwień, Koramic

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!