REKLAMA

Design nie tylko dla ludzi - zobacz propozycje mebli dla zwierząt

Redakcja Archiconnect.pl | 03 lip 2018 13:26 0

Beneficjentem architektury i dizajnu nie są już tylko ludzie - przekonuje dr Monika Rosińska, socjolożka i badaczka desingu, wykładowczyni School of Form Uniwersytetu SWPS. Zwierzęta inspirują designerów na całym świecie do tworzenia mebli i rozwiązań dla psów i kotów.

Fundamentalne zasady architektury: firmitas, utilitas i venustas (z łac. trwałość, użyteczność, piękno) wyłożył niegdyś Witruwiusz w swym słynnym dziele „O architekturze ksiąg dziesięć”, odnosząc je do proporcji ludzkiego ciała. „Człowiek witruwiański”, czyli słynny rysunek stworzony przez Leonarda da Vinci, ilustrujący jedną z ksiąg tego traktatu, przedstawia figurę nagiego mężczyzny wpisaną w okrąg i kwadrat. Miał dowodzić, że ludzkie ciało i jego proporcje są uniwersalnym, doskonałym i naturalnym źródłem zasad architektury i projektowania.

Współcześnie wiele grup architektonicznych i projektowych stara się przekroczyć spojrzenie na rzeczywistość wyłącznie z punktu widzenia własnego, ludzkiego gatunku. Platforma „Architecture for Dogs”, stworzona przez architektów i projektantów gromadzi trzynaście przykładów różnych rozwiązań, dzięki którym psy i ich ludzcy towarzysze mogą powtórnie przyjrzeć się sobie nawzajem, w ramach współtworzonej ludzko-zwierzęcej relacji.

Recycling, upcycling i eko design - przykłady polskich marek

Meble dla zwierząt wypuściła też na rynek Ikea. Kolekcja, którą zaprojektowało hiszpańskie studio, nazywa się LURVIG, co w języku szwedzkim oznacza „kudłaty”. Obejmuje ona specjalne łóżka, drapaki, pojemniki i dozowniki na żywność, obroże a także zminiaturyzowane wersje znanego i stałego asortymentu Ikei, takie jak sofa Klippan. Nad całą kolekcją pieczę sprawowała Inma Bermudéz, we współpracy z lekarzem weterynarii Barbarą Schäfer. Dzięki temu udało się uwzględnić specyficzne potrzeby różnych ras psów i kotów oraz typowe dla nich zachowania.

Własną marką mebli i akcesoriów skierowanych do psów i kotów może się pochwalić także polski design. HAU HOUSE to młoda firma produkująca meble dla posiadaczy zwierząt domowych. Wykorzystując rodzime gatunki drewna, projektantki HAU HOUSE tworzą w duchu slow przedmioty, które oprócz ciekawego wzornictwa kryją możliwość korzystania z nich także przez pupili. Meble, takie jak np. komoda z miejscem dla psa, donica z wysuwaną miską czy stolik z legowiskiem, wykończone są ręcznie ekologicznym olejo-woskiem oraz olejem do blatów, który nie zawiera substancji szkodliwych dla środowiska.

Zobacz też: DOKI - nowa polska marka na rynku wyposażenia wnętrz

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!