REKLAMA

Dom na kredyt - jak to zrobić

Redakcja Archiconnect.pl | 07 lis 2018 13:24 0

Uzyskanie kredytu to dla wielu z nas podstawowy warunek posiadania własnego mieszkania lub domu. Od 2011 roku udzielanie kredytów hipotecznych systematycznie rośnie. Rok 2017 był rekordowy - przyznano dwieście cztery tysiące kredytów hipotecznych. Od czego powinniśmy zacząć chcąc ubiegać się o kredyt?

Gdy rozważamy zakup nieruchomości, warto w pierwszym kroku skorzystać z porad doradcy kredytowego, który pomoże ocenić naszą kondycję finansową i zaprognozuje niezbędny do zgromadzenia budżet. Nic to nas nie kosztuje, wynagrodzenie doradcy pokrywa bank, z którego oferty ostatecznie skorzystamy. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele firm świadczących tego typu usługi m.in. Open Finance, Expander, Notus, jak też wielu doradców prowadzących własną działalność w tym zakresie. Ich usługi pozwalają na wybranie spośród wszystkich istniejących na rynku ofert kredytowych, najbardziej optymalnej (dopasowanej do naszej sytuacji finansowej, formy zatrudnienia itp.). Specjaliści pomogą również przejść przez labirynt procedur bankowych, które przy bliższym poznaniu okazują się całkiem niegroźne.

Przed złożeniem wniosku o kredyt należy dokładnie zaplanować procedurę pozyskiwania i przekazywania niezbędnych informacji. Im bardziej szczegółowe i aktualne dane, tym większa szansa na kredyt. W ocenie zdolności kredytowej kluczowy jest stały, stabilny dochód - najlepiej z tytułu umowy o pracę, wtedy sprawdzane są wpływy od pracodawcy z ostatnich 3 miesięcy lub długoterminowej umowy zlecenie (ostatnie min. 6 miesięcy). Pożyczkodawca przychylnie patrzy również na ciągłość stażu pracy oraz czas zatrudnienia u aktualnego pracodawcy. Jeśli natomiast posiadamy własną działalność gospodarczą, ważny jest minimalny okres jej prowadzenia (zwykle 12 miesięcy). Znaczenie ma również zawód, jaki wykonujemy. Banki posiadają statystki, z których wynika, które grupy zawodowe obciążone są mniejszym ryzykiem utraty dochodów. Z pewnością większym zaufaniem obdarzą informatyka, lekarza czy nauczyciela, niż artystę lub przedstawiciela handlowego. Trzeba pamiętać też o tym, że wysokość raty kredytu hipotecznego nie może przewyższać połowy naszych miesięcznych środków na życie.

Nieduży dom dla rodziny - zobacz przytulne wnętrza

W ocenie zdolności kredytowej, której dokonuje bank, ogromnie ważne jest także dotychczasowe terminowe regulowanie zobowiązań, weryfikowane za pośrednictwem np. Krajowego Rejestru Długów lub BIK-u. Ocenie podlega historia kredytowa, obejmująca wszystkie instrumenty finansowe, które posiadamy lub posiadaliśmy w przeszłości. Starając się o kredyt zaleca się zamknąć zobowiązania stałe (np. raty spłacane w trybie miesięcznym) i nadpłacić posiadane limity (debet na koncie osobistym lub kartę kredytową).

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nakłada na banki obowiązek korzystania ze scoringu. Jest to metoda, która umożliwia ocenę wiarygodności pożyczkobiorcy, weryfikację ryzyka kredytowego oraz oszacowanie, czy dana osoba będzie terminowo regulować należności. Wykorzystywane są do tego narzędzia statystyczne. Profil potencjalnego klienta jest porównywany z profilem innych osób, które otrzymały już pożyczkę czy kredyt. Wynik ma postać punktową. Im liczba punktów jest wyższa i zbliżona do wyniku osoby terminowo spłacającej należność, tym wnioskujący jest dla banku mniej ryzykownym klientem. Co za tym idzie – bank będzie bardziej skłonny udzielić mu kredytu. Wysoka liczba punktów wpływa też na lepsze jego warunki, np. niższą marżę.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!