REKLAMA

Dom na zboczu góry - wyjątkowy projekt wpisany w krajobraz

Redakcja Archiconnect.pl | 27 lut 2018 09:32 0

„Czarna Skała” wywodzi się z topografii terenów górzystych. Forma domu wyraźnie reaguje na otrzymane z lokalizacji bodźce, zdaje się być w znaczącym stopniu wynikiem procesów górotwórczych a nie procesów projektowych. "Skała" stanowi abstrakcyjną bryłę wielopłaszczyznową, w której nie ma wyraźnego podziału na ściany i dach.

Staraliśmy się projektować i realizować koncepcję na dom uciekając od standardów kojarzonych z budynkami jednorodzinnymi. Chcieliśmy żeby projektowany dom był niczym głaz narzutowy wbity w zbocze góry, a nie forma architektoniczna posiadająca ściany, okna i dach - mówi Adam Zwierzyński, współautor projektu i współwłaściciel pracowni MUS Architects.

Położony na obrzeżach Bielska-Białej dom od strony północnej jest zamknięty. Większą część elewacji stanowi połać dachowa opadająca do granicy działki. W efekcie północna ściana domu jest niska i zamknięta. Od południa budynek otwiera się na ogród, chwytając słońce i łaknąc widoku Beskidów. Liczne wielkoszybowe przeszklenia, taras i loggie zapewniają panoramiczny widok na góry.

To też Cię zainteresuje: Nowoczesny dom parterowy - w harmonii z otoczeniem

Całkowita powierzchnia użytkowa "Czarnej Skały" wynosi 260 m kw. Dom stanął na działce zlokalizowanej na zboczu góry i posiadającej wyraźny spadek zarówno w kierunku południowym jak i wschodnim. Wstępny plan domu dopasowano do spadku zbocza, tak by cała kondygnacja parteru miała bezpośredni kontakt z płaszczyzną terenu. Opierając się o naturalne ukształtowanie terenu rzut poziomy został przełamany w połowie długości. W skutek tego działania strefa wejściowa z dwustanowiskowym garażem i pomieszczeniami uzupełniającymi (techniczno-gospodarczymi) znajduje się na innym poziomie niż strefa dzienna domu z salonem, otwartą kuchnią, jadalnią i toaletą. Powstało półpiętro i dzięki temu cała otwarta część dzienna domu ma bezpośrednie i bezstopniowe przejście na taras i ogród.

Zobacz też: Piękny apartament - tak urządzisz wnętrze w duchu art deco

Kontynuacją tego procesu projektowego jest podział poziomów w części prywatnej domu (zlokalizowanej na piętrze) oraz w konsekwencji dach wielospadowy. Pomieszczenia położone na piętrze: trzy sypialnie, łazienka oraz garderoba i pomieszczenie gospodarcze, poprzez duże przeszklenia mają dostęp do logii z widokiem na południe. Załamania dachu podążają za uskokami wynikającymi z rozmieszczenia programu funkcjonalnego domu w rzeczywistej przestrzeni zbocza góry. Forma dachu i bryły budynku wynika zatem z adaptacji projektowych założeń funkcjonalnych do krajobrazu.

Dom z zewnątrz przywodzi na myśl ostry, poszarpany głaz narzutowy bądź bryłę bazaltu, wystającą ze zbocza góry. Takie skojarzenia powoduje jednorodny materiał, jakim wykończono ściany i dach budynku: płaskie włókno-cementowe płytki Cembrit Quadra. Całości dopełniają wykończone modrzewiową deską elewacyjną wnęki.

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!