REKLAMA

Dom Rozcięty - nowoczesna architektura z nawiązaniem do tradycji

Redakcja Archiconnect.pl | 05 lip 2019 10:52 0

Dom Rozcięty zaprojektowany przez architekta Bartłomieja Drabika to przykład interesującej nowoczesnej architektury, nawiązującej do tradycyjnego, lokalnego kontekstu. Budynek zdobył III nagrodę w konkursie „Kwadratowy świat Galeco”.

Działka, na której powstanie Dom Rozcięty położona jest w północnej części województwa małopolskiego, w pięknym krajobrazowo miejscu – w pobliżu znajduje się las oraz obszar chroniony programem Natura 2000. Niedaleko są też wsie z domami o prostej, pozbawionej ozdób i przede wszystkim funkcjonalnej architekturze. Takie sąsiedztwo miało wpływ na zastosowane rozwiązania projektowe.

Zobacz też: Dom z Ogrodem - minimalistyczna architektura wpisana w otoczenie

Działka została przekształcona z terenu rolnego - jest bardzo długa i dość wąska. Posiada ekspozycję południową, wypłaszczenie w części północnej oraz nagły i bardzo duży spadek terenu po stronie południowej. Te wszystkie uwarunkowania wpłynęły na lokalizację budynku oraz wykorzystanie w projekcie walorów widokowych. Parter domu, dzięki licznym przeszkleniom, został otwarty na przyrodę, natomiast nawiązanie do zabudowy regionalnej architekt osiągnął dzięki rozbiciu bryły i nadaniu jej kształtu wiejskiej zagrody, składającej się z kilku odrębnych części.

To też Cię zainteresuje: Dom atrialny - zapewnia prywatność i kontakt z naturą 

Parter stanowi przestrzeń otwartą, dostępną zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Przestrzenią prywatną jest za to piętro – tam ulokowane są pokoje sypialne i ta strefa zapewnia większe poczucie intymności. Na części dachu, przy sypialni głównej został też zlokalizowany taras dostępny przede wszystkim dla domowników. Na wygląd budynku wpływ miał także ograniczony budżet, co zdeterminowało rozwiązania materiałowe. Na ścianach będzie dominował biały tynk, a na dachu zastosowana zostanie blacha trapezowa. Kolor blachy też ma znaczenie funkcjonalne – jasny materiał nagrzewa się zdecydowanie mniej od ciemnego, a w przypadku użytkowego poddasza to szczególnie istotny parametr.

Czytaj także: Full Of Light House / Architekt Seweryn Nogalski

Dom Rozcięty zdobył III nagrodę w konkursie „Kwadratowy świat Galeco”. To wydarzenie skierowane do architektów, których zadaniem było wykonanie projektu i wizualizacji budynku uwzględniających wykorzystanie jednego z kwadratowych systemów rynnowych firmy Galeco. W przypadku Domu Rozciętego wybraną metodą odwodnienia dachu są rynny i rury spustowe w systemie Galeco Bezokapowy, który pozwala naturalnie wkomponować rynny w elewację budynku. Na system składa się stalowa rynna o prostokątnym profilu szerokości 125 mm i rura spustowa wykonana z PVC-U o wymiarze 70 x 80 mm. Specjalnie zaprojektowany hak doczołowy posiada w dolnej części zamki, dzięki czemu można zatrzasnąć w nim maskownicę. Istnieje możliwość zdjęcia elementu w dowolnym momencie w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich rynien. Maskownica, hak, rynna i łącznik doczołowy to rozwiązania techniczne niespotykane do tej pory w tradycyjnych systemach rynnowych. Innowacyjność systemu, jego funkcjonalność oraz nowatorskie rozwiązania otrzymały międzynarodowy patent Urzędu Patentowego. System firmy Galeco został stworzony z myślą o ułatwieniu pracy architektom i projektantom kreującym nieszablonowe formy budynków.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!