Budynek miał być maksymalnie funkcjonalny, energooszczędny i wpisywać się w założenia współczesnej architektury. Jednym z nadrzędnych celów było też wprowadzenie do projektowanej przestrzeni jak największej ilości światła. Wyrazista, ciemna fasada, zbudowana w oparciu o kontrast pomiędzy przeszklonymi i pełnymi elementami stała się kluczowym elementem projektu.
Dwie funkcje w jednej bryle
Pracownia MUS Architects miała za zadanie stworzyć projekt hali magazynowej i budynku biurowego z zapleczem socjalnym, z uwzględnieniem także zagospodarowania terenu, w tym dojazdu do posesji i parkingu. Zgodnie ze zleceniem inwestora architekci mieli scalić strukturę dwóch budynków – biura i hali magazynowej – tak żeby powstał jeden spójny „organizm”. Tak właśnie się stało. Frontowa część elewacji biurowca jest przeszklona, z pionowymi i poziomymi pilastrami, nadającymi jej efekt trójwymiarowości, i pełni funkcję reprezentacyjną. Z kolei elewacja hali magazynowej jest prosta i dyskretna, bardziej zamknięta, odpowiednia dla przemysłowej części.
Zobacz też: Piotr Gierałtowski o wyjątkowym projekcie kina. Poczuj klimat Nowego Jorku w Warszawie!
Wnętrza kontrastują z ciemną fasadą – jest tu dużo bieli, jasnego drewna, a także żywych roślin. Światło wpada przez zewnętrzne przeszklenia (w tym świetlik umieszczony nad częścią centralną) i dzięki przeszklonym ścianom działowym nie napotyka przeszkód w pomieszczeniach. W budynku, na fasadzie i we wnętrzach, zastosowano systemy aluminiowe Reynaers Aluminium.
Projekt doceniony przez branżę
Siedziba Pivexin Technology zdobyła nagrodę w konkursie Property Design w kategorii „Bryła: Biurowiec”, w którym nagradzane były najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce, oddane do użytku do końca 2018 roku. Projekt był też nominowany do nagrody Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 roku.
Informacje o projekcie:
Nazwa budynku: Pivexin Technology
Powierzchnia użytkowa: 3 800 m kw. (w tym hala 2 150 m kw. i biurowiec 1 650 m kw.)
Termin oddania do użytku: 2018 rok
Inwestor/deweloper: Pivexin Technology
Projektant: MUS ARCHITECTS, architekci: Anna Porębska, Adam Zwierzyński
Wykorzystane systemy Reynaers Aluminium: CW 50 HI, CW 50 SC, CW 50 HI + CS 86-HI HID (drzwi wejściowe), CP 155-LS (taras); wnętrze: CW 50, CS-59Pa (drzwi), CI 45.
To też Cię zainteresuje: Nowoczesne okno odstraszy włamywaczy. Poznaj Smart Guard!
- energooszczędność
- Reynaers Aluminium
- siedziba firmy
- nowoczesny budynek
- szkło na elewacji
- nowoczesna siedziba firmy
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!