REKLAMA

Dywan w salonie - tak podzielisz przestrzeń!

Redakcja Archiconnect.pl | 18 cze 2019 10:34 0

Dywan w salonie - oprócz dekoracji - może pełnić szereg różnorodnych funkcji. Znakomicie ociepla pomieszczenie, wycisza niepożądane dźwięki i ułatwia utrzymanie porządku. Jest też pomocny przy wydzielaniu stref we wnętrzu. Jaki dywan najlepiej sprawdzi się w Twoim salonie?

Wybierając dywan (lub dywany) do salonu warto zwrócić uwagę na ich wielkość i kształt. Te czynniki wpływają bowiem na wizualne powiększenie lub pomniejszenie wnętrza. Duży prostokątny dywan optycznie powiększy przestrzeń. Będzie też wygodny w użytkowaniu i bezpieczniejszy dla małych dzieci (nie przesuwa się). Sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przytulne. Ten efekt dodatkowo podkreślą jasne barwy i delikatne wzornictwo.

Zobacz też: Color blocking - nowy trend w aranżacji wnętrz

Mały dywan w kształcie koła lub prostokąta wizualnie zmniejszy przestrzeń, czyniąc ją bardziej przytulną. Z tego względu jest polecany głównie do dużych wnętrz. Małe dywany łatwiej jest też utrzymać w czystości.

Wydzielamy strefę wypoczynkową za pomocą dywanu

Jeśli decydujemy się na zakup dywanu, który zajmuje jedynie niewielką powierzchnię podłogi w salonie, możemy wykorzystać go do wydzielenia strefy wypoczynkowej. Wystarczy dopasować wzornictwo i kolor do efektu, jaki chcemy uzyskać. Wzorzysty dywan w intensywnych kolorach znakomicie ożywi monochromatyczną przestrzeń, zaś wykładzina w jasnych barwach ją uspokoi – zatem sprawdzi się w kolorowym, nowoczesnym salonie.

To też Cię zainteresuje: Otwarta przestrzeń dzienna - jasne, eleganckie wnętrze

Jeżeli jednak wybierzemy kilka niewielkich dywanów do jednego wnętrza, skomponujmy z nich spójną aranżację. Możemy zdecydować się na dywany z tej samej kolekcji, ale o innym wzorze – np. zestawić biały chodnik z dywanem w czarno-białe pasy. Innym pomysłem jest wybór gładkich dywanów tego samego koloru, ale różnej wielkości – w ten sposób wnętrze będzie spójne, a podział na strefy mniej widoczny.

Dywan dobrze ułożony

Kolejną istotną kwestią jest ułożenie dywanu. Aby oddzielić strefę wypoczynkową od pozostałych części salonu, warto sięgnąć po jeden z trzech klasycznych sposobów.

  1. 1. Położenie dywanu w centrum strefy, np. pomiędzy dwiema kanapami lub między sofą i fotelem. W takim ustawieniu na dywanie znajdzie się jedynie stolik kawowy. Ten sposób zapewni przyjemne ciepło pod stopami podczas siedzenia, a jednocześnie zagwarantuje swobodę przesuwania mebli.
  2. 2. Ulokowanie dywanu pod stolikiem, sofą i fotelami, w połowie ich szerokości. Takie ułożenie pozwoli unieruchomić dywan większych rozmiarów, a strefa wypoczynkowa wyda się odrębną całością.
  3. 3. Położenie dużego dywanu pod wszystkimi meblami. To najbardziej klasyczne rozwiązanie, które warto zastosować w dużym pomieszczeniu w przypadku dywanu o większym rozmiarze.

Źródło: materiały prasowe Dekoria.pl

Warto przeczytać: Biała kuchnia - piękna i funkcjonalna. Zobacz realizacje z Polski

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!