REKLAMA

Idealna kuchnia - jak ją urządzić?

Redakcja Archiconnect.pl | 16 paź 2018 12:20 0

Każda kuchenna przestrzeń, bez względu na wielkość, może zostać tak zaadaptowana, że będziemy uwielbiali w niej przebywać. Jak to zrobić? Poznajcie przepis na kuchnię doskonałą!

Mistrzowie kuchni tworzą swe dzieła zaczynając od drobiazgu, szczegółu czy doznania, które rozpoczyna proces twórczy… Podobnie z urządzaniem. Najpierw powinniśmy mieć marzenie. Zastanówmy się w spokoju, jaką kuchnię chcemy mieć, w jakim rodzaju wnętrza czujemy się najlepiej – nowoczesnym, rustykalnym czy też laboratoryjnie minimalistycznym. Następnie budujmy wokół tego przepis. Zatem rozpoczynając proces adaptacji i urządzania kuchni, należy przygotować plan.

Planowanie - kluczowy etap

Jeśli kuchnię urządzamy sami, trzeba wszystko zmierzyć i narysować plan, na którym zostaną zaznaczone wszystkie wyprowadzenia hydrauliczne i energetyczne jako punkt odniesienia. Potem musimy zdecydować, jakie sprzęty (tzw. duże AGD) są nam niezbędne. Planowanie to chyba najbardziej czasochłonny, a co za tym idzie najistotniejszy element projektowania wnętrza. Warto na etapie planowania dokładnie poznać przyzwyczajenia i styl życia użytkowników, by stworzyć wnętrze, które najlepiej wpisuje się w codzienność – podkreśla Grzegorz Szewc, Creative Designer, Mebel Rust, HOMEPARK Janki.

Zobacz też: Dom na zboczu góry - wyjątkowy projekt wpisany w krajobraz

Specjaliści pomogą zamienić narysowany plan sytuacyjny w funkcjonalną i wygodą przestrzeń, dostosowaną do warunków fizycznych użytkowników (np. ich wzrostu) oraz intensywności eksploatacji (pewne elementy czy urządzenia ważne są w dużej rodzinnej kuchni, a inne zaś uwypukla się w kuchni singla). Następnie rozmieśćmy szafki i już zawczasu określmy ich przeznaczenie. Warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego, którego wierzchołki opierają się na trzech głównych elementach wyposażenia kuchni, czyli na lodówce, kuchence lub płycie grzewczej oraz zlewozmywaku. W myśl ergonomicznego urządzania przestrzeni kuchennej, odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinna mieścić się w przedziale 120-210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką 120-210 cm (w małych pomieszczeniach 90 cm), a między lodówką i kuchenką 120-270 cm – radzi Anna Dzierżanowska, Dyrektor Kreatywny, Halupczok Kuchnie i Wnętrza, HOMEPARK Janki.

Kuchnia prowansalska czy nowoczesna?

Na koniec etapu planowania – zastanówmy się nad designem. Szafki drewniane czy w drewnianych okleinach? W drewnie, bieli czy może kolorowe? Evergreeny w modzie kuchennej to kuchnie prowansalskie czy angielskie – wymagają szafek z litego drewna, utrzymanych w bieli lub przecieranym jasnym drewnie. Idealnie sprawdzą się tu kafle, najlepiej białe, o charakterystycznym kroju, szlifie i wyraźnej fudze. Do tego typu kuchni należy też dobrać stylizowany zlewozmywak i armaturę, wolnostojącą kuchenkę oraz sprzęt AGD. Kuchnie w stylu angielskim lub prowansalskim najchętniej polecamy posiadaczom dużych, przestronnych, osobnych pomieszczeń.

Jak wykończyć ściany - zainspiruj się naszą galerią

A co w przypadku niewielkich pomieszczeń bądź kuchni połączonych z salonem? Specjaliści z HOMEPARK proponują kolejny hit – kuchnię utrzymaną w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, laboratoryjnym. Kuchnia w stylu Scandic – gdzie dominującymi kolorami są szarości i biele, w idealny sposób będzie współgrała z salonem, nawet utrzymanym w innym stylu. Istotą takiej kuchni jest bowiem prostota i oszczędność designerska. Doskonale sprawdzą się tu naturalne lub imitujące naturalne materiały wykończeniowe – kamień, niezwykle modny beton, surowe drewno itp. Kuchnie utrzymane w takim stylu pozwalają na zachowanie porządku i czystości. Pomiędzy szafkami stojącymi a wiszącymi świetnie sprawdzi się tafla szkła. W skandynawskiej kuchni najlepszym rozwiązaniem jest zabudowany sprzęt AGD. Sprawdzi się też zlew ze stali nierdzewnej i prosta w formie armatura.

Z kolei kuchnie minimalistyczne to z jednej strony najłatwiejszy, ale i najtrudniejszy rodzaj aranżacji. Minimalistyczne w formie meble pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, zabudowany sprzęt AGD – ułatwi zachowanie porządku. Łatwe w konserwacji blaty z kamienia nie będą wymagały specjalnych zabiegów (oprócz impregnacji, zgodnie ze wskazaniami producenta) . Zlew ze stali nierdzewnej zniesie wszelkie trudy. Tu idealnie sprawdzą się drobne sprzęty AGD utrzymane w ultranowoczesnym, wręcz futurystycznym stylu. Jedynym wyzwaniem takiej kuchni jest ograniczenie ilości sprzętów stojących na zewnątrz, co będzie możliwe dzięki dobrej organizacji przestrzeni wewnątrz szafek. Dzisiejsze technologie pozwalają na wybór wielu możliwości dyscyplinujących rzeczy w szafkach i pozwalających na zachowanie porządku i ładu. Z pomocą zmierza tu nowoczesna technologia: chowane przyborniki ze specjalnym systemem lift up, zintegrowane komory zlewowe, które tworzą całościową płaszczyznę blatu, mobilne zarządzane systemy oświetlenia – wszystko to tworzy nowoczesne wnętrza, które bardzo często zintegrowane są ze strefą pokoju dziennego – mówi Grzegorz Szewc, Creative Designer, Mebel Rust, HOMEPARK Janki.

Ostatni szlif - oświetlenie i dodatki

W kuchni niezwykle ważne jest dobre oświetlenie oraz rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Nie ma nic bardziej niewygodnego niż ciemna kuchnia i niedoświetlone stanowisko pracy! Dlatego skonsultujmy ze specjalistami możliwość montażu światła podszafkowego, które zdecydowanie ułatwi pracę. Osoby decydujące się na oszklone szafki, mogą ponadto zamontować światło w szafkach, co nada wnętrzu przytulności i ciepła. Warto też skonsultować z wykonawcami remontu rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Powinniśmy mieć na uwadze konieczność podłączenia dużego sprzętu AGD (gniazdka wewnątrz zabudowy i przypodłogowe) oraz gniazdka do stałego podłączenia urządzeń AGD (czajnik, ekspres do kawy) oraz gniazdka do wykorzystania czasowego – mikser, toster itp.

Wyjątkowy projekt: Dwupoziomowe mieszkanie w porcie - wnętrza z klimatem

Dobór akcesoriów i przyborów kuchennych to chyba najprzyjemniejszy moment w urządzaniu kuchni. Dodatki ostatecznie kształtują i nadają wnętrzu styl. Dzięki nim możemy maksymalnie zindywidualizować wnętrze i dopasować je do salonu (w przypadku kuchni otwartych) czy stylu całego mieszkania, jeśli decydujemy się na kuchnię prostą i oszczędną w formie. Starajmy się dopasować wszystkie elementy do charakteru wnętrza. Duża ilość wyeksponowanych, ale niezbędnych na co dzień sprzętów, w zestawieniu z elementami dekoracyjnymi, może spowodować chaos. Dodatki dekoracyjne powinny bowiem podkreślić charakter wnętrza, a nie je przytłoczyć. Oprzeć się można na podobieństwie materiałów mebli kuchennych oraz dekoracji. W kuchniach z elementami drewna naturalnego, można dobrać dekoracje w tym samym klimacie, a ciemne fronty mebli zestawić z jasnymi kolorystycznie ozdobami – podpowiada Anna Dzierżanowska, Dyrektor Kreatywny, Halupczok Kuchnie i Wnętrza, HOMEPARK Janki.

I pamiętajmy – z kuchnią jest jak z przepisem na dobrą potrawę. Diabeł tkwi w szczegółach! A kiedy w urządzanie włożymy uczucie, wyjdzie nam kuchnia idealna. Bo kuchnia z sercem, to początek prawdziwego domu.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!