REKLAMA

Jak projektować apartamenty premium - poznaj wskazówki architekta

Redakcja Archiconnect.pl | 12 cze 2019 11:16 0

Coraz więcej Polaków poszukuje prestiżowych apartamentów, które wyróżniają się nie tylko bardzo dobrą lokalizacją, ale też imponującym standardem. Deweloperzy i architekci stoją przed wyzwaniem realizacji coraz szerszej i ciekawszej oferty. Jednym z jej najważniejszych elementów są wyjątkowe wnętrza. Jak projektować apartamenty premium?

W inwestycjach premium kluczową rolę gra przestrzeń. Im większa, tym więcej możliwości aranżacji. W takich inwestycjach jest miejsce na zaprojektowanie np. sauny, sali kinowej, osobnej kuchni czy też wystrefowanego miejsca na chłodziarki do białego wina i inne alkohole – mówi architektka Lucyna Kołodziejska z Fabryki Wnętrz. Zazwyczaj projektuje się osobne garderoby dla każdego z domowników. Jeżeli jest taka możliwość, pojawia się kominek - to bardzo pożądany element wystroju wnętrza.

Zobacz też: Dom pod Warszawą - minimalistyczne wnętrze w szarościach

Trendy w designie zmieniają się, ale w luksusowych apartamentach niezmiennie stawia się na uwydatnianie dużego metrażu poprzez wysokie kondygnacje, antresole czy przestronne ogrody. Kolejny modny element to ekskluzywne, rzadkie, unikatowe materiały wykończeniowe oraz dzieła sztuki. Obrazy, rzeźby, rzadki kamień jako element wykończenia ścian czy podłóg – wymienia Lucyna Kołodziejska.

Projektowe inspiracje

Często za projektem aranżacji wnętrz kryje się pewna filozofia lub zamiłowanie do wybranego nurtu sztuki. Apartament może też oddawać pasję lub profesję jego właściciela. Ważną inspiracją dla architektów przy inwestycjach premium jest również wyjątkowa lokalizacja – obowiązkowa cecha każdej prestiżowej nieruchomości. Walory otoczenia jak morze, góry czy zabytkowa zabudowa miejska znajdują swoje odzwierciedlenie w dekoracjach i detalach, co dostrzegamy tuż po przekroczeniu progu apartamentu. Dzięki temu Klient otrzymuje spójny, awangardowy produkt, posiadający oryginalny charakter. Nie pozostaje to bez wpływu na wartość nieruchomości i zwrot z tej inwestycji.

To też Cię zainteresuje: Nowoczesne, jasne wnętrze domu ukrytego na polu

Inspirację miejscem dobrze obrazuje projekt aranżacji wnętrz gdyńskiej Villa Nova. Ponad 200 m2 luksusowej przestrzeni znajduje się tuż przy orłowskim klifie i morzu, w najbardziej malowniczej dzielnicy miasta. Deweloper Allcon Osiedla postanowił zainspirować przyszłych klientów i pokazać możliwą aranżację tych wnętrz. Ze względu na lokalizację inwestycji sprawą oczywistą było dla mnie  nawiązanie do międzywojennego okresu w dziejach Gdyni, najważniejszej fazy rozwoju tego miasta – opowiada Lucyna Kołodziejska, odpowiedzialna za projekt wnętrz inwestycji. Styl art deco zatem był podstawową inspiracją, oczywiście w połączeniu z nowoczesnymi elementami – dodaje.

Po czym poznać "premium"?

Szukając wyjątkowej inwestycji, z pewnością trzeba uważać na tzw. marketingowe chwyty. Słowa „apartament”, „premium” czy „luksusowe” są często nadużywane przez sprzedawców nieruchomości. Co wskazuje na to, że inwestycja faktycznie jest z wyższej półki?

Przede wszystkim duże okna, wysokość kondygnacji, doświetlenie wnętrza światłem naturalnym, oraz elementy dodatkowe, takie jak: fitness, sala kinowa, ochrona, części wspólne oraz - co najważniejsze - lokalizacja. Dzisiaj, kiedy czas jest najcenniejszy, codzienne stanie w korkach w drodze do i z domu to zdecydowanie nie element inwestycji premium – odpowiada Lucyna Kołodziejska.

Zobacz też: Apartament w klasycznym stylu - wyjątkowe wnętrze

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!