REKLAMA

Jak urządzić kuchnię - zobacz, co radzi architekt

Redakcja Archiconnect.pl | 19 wrz 2018 10:30 0

Każda kuchnia - niezależnie od tego, czy jest mała czy duża - powinna mieć swój klimat. Wiadomo, że inaczej wyglądać będzie kuchnia singla, a inaczej licznej rodziny. Projektując każdą z nich trzeba zwrócić szczególną uwagę na pewne rozwiązania funkcjonalne, które znacznie ułatwią nam życie.

Na początek powinniśmy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czego naprawdę potrzebujemy w kuchni - mówi arch. Dorota Maksymowicz, właścicielka pracowni The Space. Chodzi tutaj zarówno o ilość szafek, szuflad i schowków, ale też o sprzęty AGD - dodaje.

Dorota Maksymowicz radzi, by postawić na ergonomię: Kuchnia musi być po prostu wygodna, bezpieczna, z odpowiednio ustawionymi sprzętami, a nie przekombinowana. Nie powinno być to miejsce w którym kręcisz się w kółko i np. z pozmywanymi naczyniami musisz wędrować na drugą stronę kuchni, gdzie zlokalizowana jest szafka. Warto urządzić kuchnię najpopularniejszymi modułami szafek 60 cm. Pamiętajmy, że standardowa szerokość sprzętów AGD właśnie tyle wynosi. Z łatwością zamontujemy więc piekarnik czy zmywarkę. Górne szafki powinno się zawiesić co najmniej 50 - 60 centymetrów ponad blatem. Podwieszenie na tym poziomie mebli usprawnia sięganie po produkty umieszczone w szafkach, jednocześnie meble nie przeszkadzają nam w pracy.

Zobacz też: Wyzwanie - remont kuchni. Jak mu sprostać?

Zastanawiając się nad kolorystyką, powinniśmy pamiętać o złotej zasadzie "mniej znaczy więcej". W kuchni ogranicz ilość faktur i materiałów wykończeniowych do minimum - radzi Dorota Maksymowicz. To da wrażenie, że jest zawsze uporządkowana i czysta. Jeśli już lubisz kolory to pomyśl o dodatkach – kolorowe pudełka na herbatę i kawę, czy ciastka. A co na podłogę? Postaw na coś, co jest praktyczne. Podłoga w kuchni powinna być przede wszystkim łatwa do utrzymania w czystości i odporna na wilgoć.

I jeszcze jeden ważny element – oświetlenie. To jak oświetlimy swoją przestrzeń roboczą wpłynie znacząco na to, czy w ogóle z tej przestrzeni będziemy korzystać. Siekanie i krojenie wymaga dużej precyzji, dlatego zdaniem Doroty Maksymowicz warto postawić na oświetlenie nie tylko ogólne, ale i punktowe – powieszone nad blatem.

To też Cię zainteresuje: Umywalka z drewna - niepowtarzalna ozdoba łazienki

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!