Styl japoński w aranżacji wnętrz to dla architektów ze Studio.O. ideał i największa inspiracja do twórczej pracy. Stąd w projektach Agi Kobus i Grzegorza Goworka pojawiają się przeszklenia i ściany okien. Zabieg ten architekci nazywają otwarciem domu na ogród. Przestrzenie zewnętrzna i wewnętrzna przenikają się, tworząc spektakularną całość. Projektanci Studio.O. pragną wpuścić do wnętrz jak najwięcej naturalnego światła - jest ono źródłem energii, wpływa na samopoczucie oraz postrzeganie kolorów, kształtów, faktur.
Dążymy do przestrzennych rozwiązań, do takiej zmiany układu funkcjonalnego, żeby wnętrze było w odczuciu jak najbardziej przestronne, otwarte i harmonijne. Stawiamy na przestrzeń, która pojawia się pomiędzy przedmiotami, a nie na same przedmioty - mówi Aga Kobus, współzałożycielka pracowni Studio.O. Detal, rozumiany jako mała forma zdobnicza, nie liczy się. Detalem są struktury materiałów – splot tkaniny, usłojenie drewna, faktury, rośliny, naturalne światło, cienie, barwa i rozplanowanie światła sztucznego. Dużą wagę przykładamy do selekcji materiałów wykończeniowych, które wypełnią, architektonicznie zdefiniowaną przez nas, przestrzeń. Inspiracja wschodem jest bardziej ideowa niż dosłowna. Nie patrzymy na wnętrze lub budynek jak na oderwany, wyekstrahowany element, ale jak na część większej całości, na którą ma wpływ i którą definiuje miejsce, czas i człowiek. Przestrzeń, która zmienia się naturalnie np. pod wpływem światła, tak jak zmieniające się w podróży krajobrazy, stymuluje mózg do rozwoju, długie osie widokowe zapobiegają krótkowzroczności - w rozumieniu dosłownym i w przenośni – dodaje architektka.
Zobacz też: Przytulnie, kolorowo i funkcjonalnie - tak mieszka pięcioosobowa rodzina
Studio.O. w swoich projektach wykorzystuje naturalne materiały oraz kolorystykę. Umożliwiają one stworzenie przestrzeni, która pozwala na wyciszenie zmysłów. Barwy ziemi wiążą się z uniwersalnością i elegancją. Dominują brązy, biel, czerń, szarości oraz elementy zieleni. Dzięki nim odpoczywa wzrok domownika. Materiały, takie jak drewno i kamień dostarczają natomiast naturalnych bodźców, wzbogacają wyobraźnię oraz wzmacniają uczucie odprężenia.
Wnętrza w stylu japońskim charakteryzują się wykorzystaniem prostych, minimalistycznych mebli z architektonicznym sznytem. Naturalne kolory podkreślają ich geometryczne formy. Dekoracją oraz intrygującym elementem w tego typu przestrzeniach są asymetryczne rozkłady półek. W japońskich domach niezbędnym elementem jest parawan zwany Shoji, stosowany jako zamiennik drzwi. Przesuwa się na boki, więc nie zajmuje dodatkowego miejsca, oszczędzając przestrzeń. Architekci ze Studio.O. stosują w swoich projektach podobne rozwiązanie, jakim są drzwi przesuwne. Nie blokują one naturalnego światła oraz pozostawiają efekt otwartego wnętrza.
Storytelling w architekturze - tak projektuje się hotelowe wnętrza
- jasne wnętrze
- naturalne materiały
- styl japoński
- minimalistyczne wnętrze
- japońskie wnętrze
- proste formy
- dom blisko natury
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!