To też Cię zainteresuje: Piotr Gierałtowski o wyjątkowym projekcie kina. Poczuj klimat Nowego Jorku w Warszawie!
W naszym magazynie „Dobrze Mieszkaj” piszemy o dobrych i funkcjonalnych domach i wnętrzach. Czy możesz nam zdradzić, co jest dla ciebie najważniejsze w twoim własnym domu? Jaki styl wnętrz najbardziej do ciebie przemawia?
Na fali zachodzących zmian nastała epoka „każualizmu”. W naszym życiu najważniejsze stają się komfort, łatwość, bezproblemowość i technologia. Otwarte przestrzenie rozjaśniły i otworzyły naszą codzienność. Nasze domy muszą być pięknie urządzone, ale jednocześnie bardziej elastyczne, a mniej stałe. Kuchnie i przestrzeń do pracy muszą być równie pięknie urządzone, jak reszta domu – to już nie tylko miejsca pracy. W kuchni lubię zachować czystość przestrzeni. Eksponowane powinny być tylko najbardziej zmysłowe i artystycznie nasycone przedmioty, jak ekspres do kawy, elegancki dozownik do mydła, patera i to w zasadzie wszystko. Wraz z postępem technologicznym i zmianami społecznymi, nasze przestrzenie również będą ewoluować. Długowieczność nie jest już nadrzędną wartością. Nasze życia są sumą doświadczeń nieprzemijających, czasowych i ulotnych, a nasze przestrzenie powinny odzwierciedlać ten moment, w którym obecnie jesteśmy.
Czy szczególnie podziwiasz któregoś z projektantów? Co sądzisz o polskim designie i polskich projektantach?
Oto moja prywatna lista: Luigi Colani, Ettore Sottsass, Joe Columbo, Philip Starck, George Nelson, Charles Eames, Isamo Noguchi, Ross Lovegrove, Bruno Munari, Carlo Mollino, Gaetano Pesce, Victor Papanek, David Carson, Frederick Keisler, Shiro Kuramata, Buckminster Fuller, Zaha Hadid, Oscar Niemeyer, Toyo Ito, współcześni artyści, tacy jak Dalek, Dutchman, David Bowie, Gober, Charles Ray, Jeff Koons, Peter Hailey, Andy Warhol, Gerold Miller... Mógłbym wyliczać jeszcze długo. Uwielbiam też prace Oskara Zięty (mam nawet jedną na ścianie w moim mieszkaniu). Podobają mi się też prace Macieja Jakuba Zawadzkiego, a także Michalewicza i Tańskiego.
Zaprojektowałeś kolekcję luksusowego szkła dla Krosna i jego submarki Krosno D'Sign. To twój pierwszy projekt dla polskiej marki. Czym się inspirowałeś?
W przypadku szkła kreatywność i poszukiwanie nowych form zdają się nie mieć żadnych granic. Krosno i mnie łączy podobna filozofia – umiłowanie płynności ruchu i podążania stale do przodu, jak też śmiałego eksplorowania rzeźbiarskiego potencjału szkła z myślą o przyszłości. Wspólnie udało nam się stworzyć styl reprezentujący to, co „tu i teraz”. Nie dbam o trendy. Liczy się przesuwanie granic i tworzenie oryginalnych dzieł, ale przede wszystkim tworzenie produktów, którymi ludzie mogą cieszyć się na co dzień.
Zobacz też: Instalacja inspirowana szkłem Krosno na Fuorisalone w Mediolanie
Jak opisałbyś tę kolekcję?
Wierzę w prostotę, a szczególną uwagę przykładam do funkcjonalności i uniwersalności przedmiotów codziennego użytku. W tej kolekcji kładę nacisk na geometrię i proste, czyste formy. Zaprojektowane przedmioty są bardzo funkcjonalne, dopracowane pod względem równowagi, proporcji i koloru. Kolekcja przypomina bardziej totemy służące do picia napojów. Następna kolekcja będzie zupełnie inna. Znacznie śmielej eksploruję w niej zmysłowość tradycyjnych kieliszków do wina, tym razem w czterolistnej formie o nazwie Luck.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Justyna Łotowska
- « Poprzednia
- 1
- 2
- Następna »
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!