REKLAMA

Kiedy czas pomyśleć o domu...

Redakcja Archiconnect.pl | 05 cze 2018 11:45 0

Gdy spodziewamy się nowego członka rodziny, pojawia się myśl o większej przestrzeni do życia, często o budowie własnego domu. Od czego zacząć takie przedsięwzięcie?

Od momentu podjęcia decyzji o budowie domu do samej jego realizacji, dzieli nas jeszcze długa droga. Poza formalnościami najważniejszy jest wybór odpowiedniej działki dostosowanej do naszych potrzeb i możliwości finansowych oraz projektu, który w pełni spełni nasze wyobrażenie o przyszłym domu. Określając własne preferencje, trzeba też wziąć pod uwagę podpowiedzi zasugerowane przez pracownię projektową, które sprawią, że nasz dom będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale też bardzo funkcjonalny zarówno dla nas, jak i naszych dzieci.

Po pierwsze działka

Poszczególne parametry działki wpływają na wygląd przyszłego domu, dlatego to właśnie zakup parceli jest pierwszym krokiem na drodze prowadzącej do budowy domu. Najważniejsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę, to lokalizacja działki. Parcele położone dalej od infrastruktury są przeważnie tańsze. Jednak kupując taką działkę, należy liczyć się z dłuższymi dojazdami do pracy, wożeniem dzieci do szkoły czy jeżdżeniem samochodem po zakupy do najbliższego supermarketu. Poza tym ważna jest powierzchnia działki, jej szerokość oraz długość. Za idealną parcelę uważa się tę z wjazdem usytuowanym od strony północnej. Pomieszczenia w takim domu są odpowiednio ogrzane i doświetlone, a taras zwykle projektuje się od strony południowej, aby zapewnić mieszkańcom największy komfort.

"Nietypowy kształt działki nie stoi na przeszkodzie do wybudowania wygodnego i atrakcyjnego domu. W ofercie pracowni projektowych odnaleźć można liczne projekty dedykowane wąskim działkom bądź tym z wjazdem od południa" - mówi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Przed zakupem interesującej nas parceli należy sprawdzić jej księgę wieczystą oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku planu miejscowego wymagane jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

Projekt gotowy czy indywidualny?

Gdy posiadamy już działkę budowlaną, możemy zacząć rozglądać się za projektem domu. Do wyboru mamy szeroką bazę projektów gotowych. Istnieje też możliwość zamówienia projektu indywidualnego. Taki projekt jest droższy od tego z katalogu, jednak doskonale sprawdza się w przypadku nietypowych działek lub specjalnych wymagań klientów.
"Z reguły korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór projektu katalogowego, który jest dostępny od ręki i który można dostosować do potrzeb inwestora. Zaletą takich projektów jest to, że można o nich porozmawiać na forach internetowych, gdzie zakładane są wątki dotyczące budowy konkretnego domu. Czasami wybrany dom możemy zobaczyć “na żywo” i dowiedzieć się od właścicieli wielu przydatnych informacji" - twierdzi Marcin Śniegowski. "Pamiętajmy, że wszystkie projekty gotowe wymagają adaptacji do warunków lokalnych. Zajmuje się tym najczęściej architekt miejscowy, którego zatrudnia inwestor."

Dom dopasowany do potrzeb

Wybierając projekt należy określić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na budowę domu, interesującą nas powierzchnię, liczbę kondygnacji budynku, liczbę pomieszczeń, kolor elewacji itd. Im prostsza bryła budynku, tym budowa domu oraz jego późniejsza eksploatacja będzie tańsza. Domy parterowe są z reguły wygodniejsze w użytkowaniu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Jednak nadają się raczej na większe działki. Na mniejszych parcelach sprawdzają się domy parterowe z poddaszem użytkowym, które są obecnie najchętniej wybierane przez inwestorów.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!