REKLAMA

Kobiety wybierają projekt domu - na co zwracają uwagę?

Redakcja Archiconnect.pl | 03 lip 2018 11:45 0

Budowa domu to przeważnie wspólna decyzja obojga partnerów. Przedstawiciele pracowni projektowych wskazują jednak, że najczęściej to kobiety stoją za wyborem konkretnego projektu domu. Czym się kierują?

Domy projektowane z myślą o kobietach muszą zachwycać swoim wyglądem, ponieważ często to właśnie od pierwszego wrażenia będzie zależała ich późniejsza budowa.

"Kobiety są zdecydowanie bardziej niż mężczyźni zainteresowane wyglądem przyszłego domu, dlatego najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie zrobi na nich dany projekt" - zauważa Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. "Mężczyźni z reguły zwracają uwagę na inne rzeczy, takie jak koszty budowy, wielkość domu czy kwestie techniczne, np. instalacje energooszczędne, a na spotkania dotyczące wyboru projektu przychodzą często z Paniami" - dodaje.

Funkcjonalność, wygoda i relaks

W oczach kobiet znaczenie ma także funkcjonalność. Dom wybierany przez kobietę musi być przede wszystkim wygodny i komfortowy. Wnętrza powinny być jasne i ustawne, a liczba pokoi dostosowana do wielkości rodziny. Kobieta dba o to, aby każde z dzieci miało swoją sypialnię, a dom był podzielony na część dzienną i nocną, tak aby mieszkańcy wzajemnie sobie nie przeszkadzali. 

Czarno na białym - niezwykły projekt domu

W otwartej strefie dziennej najczęściej mieści się przestronny salon połączony z kuchnią i jadalnią. Najlepiej, by z salonem sąsiadował taras, który dodatkowo podnosi atrakcyjność budynku, a w czasie ładnej pogody jest ulubionym miejscem spotkań całej rodziny. Kuchnia powinna posiadać wygodne blaty robocze oraz dużą liczbę szafek i skrytek, aby pomieścić wszystkie sprzęty i naczynia. Najlepiej, by kuchenne okno wychodziło na wejście do domu.

"Jeżeli chodzi o łazienkę, to w domach dwukondygnacyjnych kobiety chcą mieć  na poddaszu minimum jedną dużą łazienkę, a na parterze jedną mniejszą. Popularnością cieszą się też tzw. salony kąpielowe, które pełnią funkcję domowego SPA" - mówi właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Pomieszczenia dodatkowe

Kobiety bardzo cenią sobie w domu pomieszczenia dodatkowe, które ułatwiają utrzymanie porządku. W budynku musi znajdować się także kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Przy kuchni najczęściej lokalizuje się spiżarnię, aby mieć pod ręką wszystkie niezbędne przetwory. Coraz chętniej Panie wybierają również domy z osobną, wydzieloną pralnią. Standardem w domach jednorodzinnych stała się garderoba.

Zobacz też: Kiedy czas pomyśleć o domu

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!