REKLAMA

Kolorowe osiedle - ciekawa realizacja z Krakowa

Redakcja Archiconnect.pl | 22 sty 2019 11:13 0

Czy budynki wielorodzinne mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć? Okazuje się, że tak. Biura architektoniczne stawiają dziś na obiekty nie tylko funkcjonalne, lecz także atrakcyjne wizualnie. Idealnym przykładem jest nowopowstały zespół budynków wielorodzinnych z Krakowa.

Budynki na osiedlu Czyżewskiego powstały pod kierownictwem biura architektonicznego B2 Studio. Jak wyjaśnia Witold Bolek współwłaściciel biura, głównymi założeniami projektu była realizacja zabudowy mieszkaniowo-usługowej o wysokiej jakości architektury i standardzie funkcjonalnym, a równocześnie przekształcenie zdegradowanej przestrzeni śródmiejskiej o niskich walorach estetycznych, zniszczonej przez wieloletnie przemysłowo-magazynowe użytkowanie. Całość miała stać się istotnym elementem pierzei ulicy Tytusa Czyżewskiego z wykorzystaniem współczesnych środków wyrazu.

Realizacja osiedla, od koncepcji projektu do oddania budynku, trwała około trzy lata. Projekty budynków zawierały między innymi detale i rysunki wykończenia wnętrz stref wejściowych, a także System Informacji Wizualnej, koncepcję zagospodarowania terenu wraz z małą architekturą oraz projekt zieleni. W projektach takich jak ten, poza spełnieniem wytycznych inwestora w zakresie programu funkcjonalnego i struktury mieszkań, ważnym aspektem było stworzenie komfortowej przestrzeni do zamieszkania, zarazem atrakcyjnej wizualnie z użyciem współczesnego designu.

Zobacz też: Ruszył konkurs „Wnętrze Roku Pfleiderer”. Możesz zgłosić swój projekt!

Największą trudnością było zapewnienie odpowiedniego komfortu akustycznego oraz dostosowanie planowanej zabudowy do układu komunikacyjnego. Powodem było umiejscowienie terenu inwestycji niedaleko torów kolejowych oraz w rejonie węzła komunikacyjnego. Ten typ terenu jest mocno dominujący w okolicy.

Tym co najbardziej przyciąga uwagę jest kolorystyka. Na samym początku widzimy białą bryłę budynku. Jednak idąc dalej, naszym oczom ukazuje się wnętrze kwartału z kolorowymi balkonami. Zastosowana paleta barw nawiązuje do szeroko pojętych sztuk plastycznych w tym nowoczesnego malarstwa. Źródłem inspiracji były również niektóre realizacje krajów skandynawskich. Zastosowanie kolorów w kontraście do bieli elewacji podkreśliło ciepłe wnętrza mieszkań. Doskonale dobrana stolarka okienna jest swoistą wisienką na torcie, dzięki której całość prezentuje się elegancko.

To też Cię zainteresuje: Dyskretna funkcjonalność - kasety zasilające GES R2

Tak trafne rozwiązania zachwyciły jury konkursu Fasada Roku 2018, którzy przyznali krakowskiemu zespołowi budynków główną nagrodę w kategorii budynek wielorodzinny nowy. Jurorzy docenili również odwagę i dobrą grę światła na balkonach. Jako zwycięzca obiekt dołączył do międzynarodowej obsady Baumit Life Challenge Awards 2020 i wkrótce będzie walczył o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Źródło: materiały prasowe Baumit

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!