REKLAMA

Kupujemy mieszkanie: to trzeba wiedzieć

Redakcja Archiconnect.pl | 04 wrz 2019 09:07 0

Jak wybrać idealne dla siebie mieszkanie, które będzie służyło nam przez długie lata? Zobaczcie, co radzi Łukasz Węcławski, Director of Investment Preparation i główny architekt w Cordia Polska.

Pierwszym i podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać przy zakupie mieszkania, jest pytanie o metraż. Niekiedy możemy spotkać się z radą, żeby szukać mieszkania większego niż nasze aktualne potrzeby. W praktyce jednak często ogranicza nas budżet. Trzeba więc szukać złotego środka – albo większej kawalerki o metrażu od 30-35 m2, albo niewielkiego lokum dwupokojowego. Para będzie się czuła komfortowo już w 45-50 m2, ale rodziny z dziećmi powinny wybierać raczej większe mieszkania, powyżej 60 m– mówi Łukasz Węcławski z Cordia Polska.

Zobacz też: Mieszkanie w stylu modern classic Gold

Dużym atutem mieszkania, niezależnie od jego wielkości, jest dodatkowa przestrzeń. Boksy i komórki lokatorskie pozwalają na składowanie mniej poręcznych przedmiotów, takich jak rowery, narty i nieużywane na co dzień sprzęty. Warto zainwestować w taki składzik, który pomoże nam odciążyć mieszkanie nie tylko estetycznie, ale i funkcjonalnie.

Funkcjonalny rozkład pomieszczeń

Dobry rozkład potrafi z nawiązką nadrobić braki w metrażu. Może się np. okazać, że dla kilkuosobowej rodziny mniejsze lokum z trzema pokojami, osobną łazienką i toaletą będzie na co dzień wygodniejsze niż przestronny apartament z jedną łazienką i kuchnią w aneksie. Rodziny z dziećmi na pewno skorzystają na nieprzechodnich pomieszczeniach. Natomiast w mniejszych mieszkaniach, np. kawalerkach, warto uważać na proporcje kuchni i łazienki. Im większe, tym bardziej traci na metrażu pokój, w którym spędzamy przecież stosunkowo najwięcej czasu – zauważa Łukasz Węcławski.

Dobrze jest sprawdzić, jak ewentualnie będziemy mogli wpływać na rozkład mieszkania w przyszłości – i czy będziemy je mogli dostosować do swoich zmieniających się potrzeb, np. poprzez wyburzenie którejś ze ścian. Można wybrać np. taki projekt mieszkania, który pozwoli w dowolnym momencie wydzielić z salonu z aneksem odrębną, widną kuchnię.

To też Cię zainteresuje: Boho i retro. Mieszkanie, które łączy style

Na zachód czy na wschód?

Wybór ekspozycji mieszkania w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań. Warto na pewno kupować tzw. mieszkania dwustronne, które będą słoneczne i jasne przez cały dzień i które będzie można wygodnie przewietrzyć. A jeśli już musimy wybierać?

Przyjęło się, że najlepsza ekspozycja to ta na zachód i południe. To ona zapewnia naturalne doświetlenie lokalu, co może mieć szczególne znaczenie zimą. Zachodnia lokalizacja to też dobry wybór dla balkonu. Docenią ją osoby lubiący wieczorny wypoczynek na świeżym powietrzu. Najlepiej nadają się do niego duże, funkcjonalne balkony o głębokości ok. 180 cm, na których da się ustawić stolik lub powiesić hamak i wygodnie z nich korzystać – tłumaczy Łukasz Węcławski z Cordia Polska.

Wysoko czy nisko?

Utarło się, że każde piętro jest dobre poza pierwszym i ostatnim. W starym budownictwie to wciąż może być prawda, ale na nowych osiedlach nie ma problemów z cieknącym dachem i kratami w oknach. Mieszkania od dewelopera są tak samo funkcjonalne i praktyczne niezależnie od kondygnacji.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!