REKLAMA

Meble do ogrodu: rattan, aluminium czy drewno? Jaki materiał wybrać?

Redakcja Archiconnect.pl | 12 cze 2019 09:10 0

Wybierając meble ogrodowe powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwości materiałów użytych do ich konstrukcji – chodzi tu zwłaszcza o odporność na warunki pogodowe oraz promieniowanie UV. Czym konkretnie kierować się w doborze odpowiedniego materiału?

Najważniejsze jest to, aby meble ogrodowe były praktyczne, wygodne i jednocześnie trwałe. Materiał, z którego zostały wykonane musi spełniać kilka istotnych kryteriów, zwłaszcza być wytrzymały na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, promieniowanie UV lub mróz. Surowiec powinien być nie tylko lekki i łatwy w obsłudze, ale także w konserwacji. Najpopularniejszymi obecnie tworzywami są aluminium i sztuczny rattan – podpowiada ekspert Bonami.pl, Marta Kmošenová.

Zobacz też: Pokój dzienny w domu za miastem - piękne, jasne wnętrze

Technorattan

Technorattan to hit sprzedażowy ostatnich lat. Występując także pod nazwą poliratan, wyglądem przypomina swój naturalny odpowiednik, jednak jest od niego bardziej trwały. Materiał odporny jest na wodę, promieniowanie UV i mróz, a jego barwa pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych nie traci nic ze swojego piękna. Meble z poliratanu nie muszą być specjalnie konserwowane, w przeciwieństwie do tych wykonanych z naturalnych materiałów. Aby utrzymać je w czystości, potrzeba tylko ściereczki i letniej wody z podstawowym środkiem czyszczącym. Oprócz tego, zaletą syntetycznego rattanu jest również niewielka waga zapewniająca dużą funkcjonalność oraz stosunkowo niska cena.

Aluminium

Oprócz technorattanu, drugim najpopularniejszym rodzajem wyposażenia ogrodowego jest to wykonane z aluminium. Meble z aluminium są lekkie, mocne i nie poddają się korozji. Przystosowane do składowania „jedne na drugie”, pozwalają na chowanie ich w garażu na zimę i dzięki temu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Blaty ​​mebli metalowych często wykonane są z hartowanego szkła, które można łatwo wytrzeć – co stanowi kolejną ich zaletę – podpowiada Marta Kmošenová.

To też Cię zainteresuje: Nowoczesne, jasne wnętrze domu ukrytego na polu

 

Naturalne drewno

Do produkcji mebli ogrodowych często wykorzystywane jest także drewno - jako naturalny surowiec, który dodaje wnętrzom elegancji. Szlachetne drewno to prawdziwy klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody. Drewniane meble są trwałe i wygodne. Podstawą ich solidności jest odpowiednia twardość drewna i precyzja wykonania. Dzięki temu, wyposażenie będzie odpowiednio służyć przez wiele pokoleń. Coraz bardziej popularne jest drewno egzotyczne, zwłaszcza tek, akacja, durian, meranti lub eukaliptus. Jest to materiał twardszy niż świerk lub sosna, a także bardziej odporny na warunki pogodowe. Meble ogrodowe z drewna egzotycznego powinny być olejowane raz w roku, aby zachować swój wyjątkowy charakter – podpowiada ekspert Bonami.pl. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!