REKLAMA

Nawierzchnia tarasu - heksagonalne płytki wciąż w modzie

Redakcja Archiconnect.pl | 16 lip 2019 12:06 0

Praktyczna, wytrzymała i łatwa w utrzymaniu, a przy tym niebanalna i inspirująca nawierzchnia tarasu to znakomity punkt wyjścia do aranżacji przydomowej przestrzeni wypoczynkowej. Poszukując materiału na taras warto zwrócić uwagę na wciąż modne płyty w kształcie heksagonu.

We współczesnej architekturze heksagony z powodzeniem zastosowano w wielu nowoczesnych budynkach. Znajdziemy je na elewacji instytutu naukowego La Trobe w Melbourne, Galerii Warmińskiej w Olsztynie czy sklepu z meblami w brazylijskim San Paulo. Kształt plastra miodu stał się również inspiracją dla projektantów National Aquatics Center Water Cube, czyli pływalni, którą wzniesiono specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 r. Heksagon jest wykorzystywany z powodzeniem także w aranżacji wnętrz. Hitem są na przykład półki na książki czy lustra o takim kształcie.

Zobacz też: Przebudowa leśnej chaty - zobacz wnętrza z klimatem

Heksagony na taras...

Płyta Polbruk Exa swoim wyglądem podtrzymuje zatem najlepsze światowe trendy we wzornictwie. Kształt heksagonu został w tym przypadku nieco zmodyfikowany poprzez zastosowanie różnej długości krawędzi. Nadaje to płytom dynamizmu i ekstrawaganckiego wyglądu. Exa występuje w modnym kolorze taupe (odcień beżowo-szary) i posiada gładką fakturę. Dlatego tak dobrze sprawdzi się jako nawierzchnia tarasu przy nowoczesnym domu.

To też Cię zainteresuje: Otwarty dom - o zacieraniu granic w przestrzeni opowiadają architekci pracowni Studio.O.

Do aranżacji, w której stanowi ona punkt odniesienia, będą pasowały meble ogrodowe z technorattanu, wikliny czy szarego drewna. Nowoczesny charakter przestrzeni podkreślimy stosując odpowiednią roślinność. W stylu modernistycznym powinna ona kontrastować z nawierzchnią. Polecane są w szczególności proste w kształcie i wyrazie rośliny zimozielone oraz ozdobne trawy. Warto również pomyśleć o kubistycznych donicach z podświetleniem LED.

... i nie tylko

Exa to jednak nie tylko rozwiązanie na taras. Nadaje się ona również do budowy ogrodowych alejek przewidzianych dla ruchu pieszego. Dobrym pomysłem jest np. ułożenie jej metodą step-by-step. Polega ona na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z delikatnym przesunięciem, tak żeby stanowiły swoisty deptak. Odległość pomiędzy nimi powinna być nie większa niż 60 cm, czyli jeden krok, a przestrzeń wypełniona trawą. W ten sposób możemy wytyczyć ścieżkę do basenu lub strefy ciszy w naszym ogrodzie.

Czytaj także: Ogród bezpieczny dla dziecka - poznaj najważniejsze zasady

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!