Bardzo istotną rolę w odbiorze doznań estetycznych pełni stosowana nawierzchnia. Jej struktura musi komponować się z całą koncepcją stylistyczną otoczenia, a przy tym zapewnić najwyższy komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Trendem, który zyskuje obecnie coraz większą popularność jest ten nawiązujący do natury. Przejawia się on w wykorzystaniu materiałów o naturalnej, stonowanej kolorystyce, a także w harmonijnym i symetrycznym ułożeniu płyt względem siebie. Innym, równie powszechnym nurtem, jest minimalizm, który zachwyca swoją prostotą i surowym klimatem. Odchodzimy zatem od płyt o nieokreślonym kształcie a stawiamy na te klasyczne formy jak prostokąty czy kwadraty. Minimalistyczne nawierzchnie publiczne to znak współczesnej, modernistycznej architektury – mówi Bartłomiej Mucha, architekt MURO Architekci.
Zobacz też: Betonowy design wokół domu - zobacz ciekawe kolekcje płyt
Stylistyczna spójność a wymagania techniczne
Nawierzchnie muszą nie tylko stylistycznie współgrać z otoczeniem, ale również spełniać określone wymagania techniczne. Właściwy dobór struktury oraz obróbki stosowanych fabrykantów to gwarancja obustronnej satysfakcji oraz bezpieczeństwa. Użytkownicy mogą bez ryzyka o poślizgnięcie się korzystać z przestrzeni publicznej, zaś inwestorzy unikną nadmiernego zużycia materiałów lub roszczeń o odszkodowanie w razie wypadku. Ponadto nowoczesne nawierzchnie przestrzeni publicznych muszą zostać wykonane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Stąd też, coraz częściej na chodnikach, w galeriach handlowych czy też w obiektach związanych z infrastrukturą komunikacyjną, pojawiają się systemy informacyjne dla osób niewidomych i niedowidzących. Oznakowanie dotykowe w znaczący sposób podnosi bezpieczeństwo, informując o krawędzi peronu bądź chodnika, czy też o możliwym niebezpieczeństwie.
Terazzo: modna i funkcjonalna nawierzchnia
Największym wyzwaniem dla projektantów i wykonawców budownictwa publicznego jest znalezienie kompromisu – rozwiązań pozwalających połączyć współczesną stylistykę i atrakcyjny wygląd z bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością całego przedsięwzięcia. Jednym z materiałów pozwalającym połączyć te dwie funkcje jest terazzo. Zamiennie nazywane betonem szlachetnym, terrazo to wysokiej jakości materiał uzyskiwany z połączenia spoiwa cementowego z fragmentami kamienia naturalnego, typu marmur, granit czy bazalt. Powstała struktura o dekoracyjnej powierzchni może występować w wielu kolorach oraz fakturach. Ponadto, beton szlachetny cechuje wysoka wytrzymałość na oddziaływanie obciążeń statycznych oraz dynamicznych. Posadzki wykonane z tego materiału odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością oraz odpornością na ścieranie. Dlatego też, architekci coraz częściej wykorzystują terazzo w swoich projektach przestrzeni - mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag.
Czytaj także: Parterowy dom jednorodzinny - nowoczesny i funkcjonalny
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!