REKLAMA

Niskoenergetyczny dom drewniany: komfort i oszczędność w praktyce

Redakcja Archiconnect.pl | 02 kwi 2019 11:52 0

Perspektywa oszczędności związanych z kosztami eksploatacji obiektu sprawia, że bardzo popularne na zachodzie Europy budownictwo niskoenergetyczne z roku na rok poszerza grono zwolenników także w Polsce. Już dziś większość producentów budynków realizowanych w technologii szkieletowej, prefabrykowanej lub modułowej oferuje domy spełniające wymagania nowych, zaostrzonych Warunków Technicznych, które zaczną obowiązywać od 2021 roku.

Ze względu na to, że 90% swojego czasu spędzamy we wnętrzach, w branży widoczny jest zwrot w stronę mądrego projektowania i budowania, które wpływają pozytywnie na samopoczucie użytkowników budynków, a także na środowisko.

Zobacz też: Okna z recyklingu: korzyść dla środowiska i użytkownika

Dobrym przykładem jest tu dom H5 firmy EcoReadyHouse w Strobowie koło Skierniewic. Obiekt o powierzchni 160 m kw., zbudowany w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain, powstał z prefabrykatów w szkielecie drewnianym w 2015 roku. Surowy charakter bryły łagodzi naturalna, drewniana elewacja. Wewnątrz mieszkańcy do dyspozycji mają cztery pokoje. Na uwagę zasługuje pełna światła otwarta kuchnia i antresola. Dom, oprócz walorów estetycznych, wyróżnia się przede wszystkim zachowaniem wszystkich parametrów wytyczonych przez Multi Comfort Saint-Gobain dla budynków niskoenergetycznych.

Wybrane parametry Wymagania standardu Multi Comfort Saint-Gobain Parametry domu H5 w Strobowie
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową (ogrzewanie i wentylacja) EU 15 kWh/m2rok 12,54 kWh/m2rok
Szczelność budynku 0,6 (n50,h-1) 0,6 (n50,h-1)
Współczynnik oświetlenia dziennego - Daylight autonomy ≥ 60% - (300 lux w godzinach od 8:00 do 18:00) v 65,70%
Wentylacja, Średnia zawartość CO2 w powietrzu ≤ 600 ppm ≤ 600 ppm, weryfikacja pozytywna
Izolacyjność akustyczna, ściany i stropy między mieszkaniami, przegrody zewnętrzne Plus 3 dB względem Warunków Technicznych Plus 3 dB względem Warunków Technicznych, weryfikacja pozytywna
Zastosowanie rekomendowanych rozwiązań Saint-Gobain wg specyfikacji Weryfikacja pozytywna Weryfikacja pozytywna

Budynek niskoenergetyczny, czyli jaki?

Dzięki technologii szkieletowej przy zachowaniu standardów nowoczesnego budownictwa wyznaczanych przez np. Multi Comfort Saint-Gobain możemy otrzymać obiekt, którego parametry przełożą się bezpośrednio na zużycie energii, polepszenie jakości powietrza i akustyki oraz zwiększenie ilości światła naturalnego we wnętrzach. Obiekty niskoenergetyczne mogą być więc zaprojektowane pod względem potrzeby komfortu w wymienionych aspektach.

To też Cię zainteresuje: Pierwszy w Polsce pokazowy dom inteligentny już działa!

Wychodzimy z założenia, że ważne są nie tylko solidne materiały i sprawdzone metody budowy, ale także samopoczucie mieszkańców. Poszukiwania idealnego modelu budownictwa rozpoczęły się wiele lat temu, kiedy eksperci Grupy Saint-Gobain opracowali standard dla domów jednorodzinnych. Fundamentem koncepcji Multi Comfort jest zapewnienie komfortu termicznego, akustycznego, dobrej jakości powietrza i wizualnego. Użytkownicy domów, osiedli, szkół czy przedszkoli powinni czuć się w nich dobrze, bo ma to wpływ na nasz ogólny stan zdrowia. Z punktu widzenia naszego portfela obiekty te powinny być efektywne energetycznie, bezpieczne i przyjazne dla zdrowia oraz środowiska – mówi Piotr Wereski, ekspert Multi Comfort Saint-Gobain.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!