REKLAMA

Nowoczesna architektura a budownictwo sakralne

Redakcja Archiconnect.pl | 18 wrz 2018 10:04 0

Kreując dziś przestrzeń sakralną powinno się pamiętać o jej głównych założeniach – sprzyjaniu modlitwie i skupieniu. Te warunki łączą współczesne miejsca kultu z ich historycznymi prekursorami, a obecnie aby dopasować świątynię do reszty budynków z różnych okresów, warto zainspirować się tym co stare, ale również patrzeć na to co nowe.

Zabytkowe budynki sakralne często są charakterystycznymi obiektami na mapie miast i przez wieki pełniły ważną rolę w życiu lokalnych społeczności. Obecnie Budownictwo sakralne przyjmuje najróżniejsze formy, a architekta ogranicza jedynie wyobraźnia. Sprzyjanie kontemplacji powinno być jedną z podstawowych funkcji budynków sakralnych, a sam projekt musi wyróżniać się dokładnym przemyśleniem tego, gdzie ma powstać oraz komu i w jakim celu służyć. Dopiero wtedy możemy zacząć tworzenie nieba na ziemi.

Na te aspekty zwracają uwagę jurorzy konkursu Brick Award, który premiuje jakościową architekturę ceramiczną. Organizatorem konkursu jest firma Wienerberger, producent ceramicznych materiałów budowlanych, która dba o zwiększający się z edycji na edycję poziom zgłaszanych projektów i obserwuje trendy i rozwój rynku – również wśród obiektów sakralnych. Na co zatem powinni zwracać uwagę architekci projektujący świątynie i jakie tendencje możemy zaobserwować? Ciekawe przykłady współczesnej architektury sakralnej prezentujemy w galerii zdjęć.

Źródło: materiały prasowe Wienerberger

Zobacz też: Pawilon MultiPly na Londyńskim Festiwalu Designu

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!