REKLAMA

Nowoczesna łazienka - postaw na podtynkowe systemy instalacyjne

Redakcja Archiconnect.pl | 11 lip 2019 14:46 0

W związku z tym, że swoją rolę spełniają niezauważenie, systemy instalacyjne traktowane są często po macoszemu. To podstawowy błąd, z którego w przyszłości mogą wyniknąć niemałe kłopoty dla właścicieli. Jakie systemy, poza wodno-kanalizacyjnym, znajdują zastosowanie w nowoczesnych łazienkach? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Wyraźnym trendem w aranżacji łazienki jest dziś rezygnacja z kompaktowych sanitariatów na rzecz stelaży. Moduły podtynkowe to nic innego jak metalowe konstrukcje, wyposażone w system spłukujący, na których mocowane są urządzenia, takie jak miski WC czy modne w ostatnim czasie toalety myjące. W odróżnieniu od systemów kompaktowych, cały mechanizm działania, w tym spłuczka i przyłącza, pozostaje ukryty w zabudowie. Dzięki temu widoczny jest tylko przycisk spłukujący.

Zobacz też: Wąska łazienka - tak wykorzystasz każdy centymetr!

 

Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość swobodnego kreowania przestrzeni sanitarnej. Stelaże mogą być bowiem montowane tradycyjnie, tzn. równolegle do ściany, w narożnikach czy w wersji niskiej – pod oknem czy skosami. Warto zwrócić uwagę także na względy ekonomiczne i ekologiczne – dzięki opcji regulacji ilości spłukiwanej wody istnieje możliwość ustawienia indywidualnych parametrów. Odpowiednio dobrany moduł podtynkowy to gwarancja szczelności i bezawaryjności na wiele lat – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy Tece.

Już na etapie wyboru rozwiązań warto sprawdzić, jak szeroka jest oferta przycisków pasujących do spłuczki danej marki – im więcej modeli kompatybilnych ze stelażem konkretnego producenta, tym lepiej. Dzięki temu przycisk będziemy mogli dobrać na ostatecznym etapie wykańczania łazienki lub zmienić go w dowolnym momencie.

Pod prysznicem

Odwodnienia to doskonała alternatywa dla tradycyjnego brodzika i niezbędny element wyposażenia nowoczesnych łazienek. Często występują jako kompletny system, składający się z rynny, rusztu, syfonu i elementów dodatkowych. Sprawdzają się zarówno w małych, jak i w dużych łazienkach, a ich pojawienie się na rynku zrewolucjonizowało podejście do aranżacji strefy prysznicowej. Funkcjonalność odwodnień liniowych doceniają nie tylko architekci czy zwolennicy minimalizmu, ale także osoby starsze czy niepełnosprawne.

To też Cię zainteresuje: Czarno-biała łazienka: nowocześnie i ponadczasowo

 

Rynek oferuje wiele rozwiązań, zarówno w zakresie rodzaju rusztów, długości rynien i sposobu montażu. Do wyboru mamy rynny proste i kątowe, rynny proste z giętym kołnierzem przeznaczone do montażu przy ścianie, a także specjalne profile z możliwością przycięcia i dopasowania do długości stanowiska prysznicowego. Możliwości jest wiele. Zazwyczaj podstawowym kryterium doboru jest rodzaj posadzki. Na rynku dostępne są rynny do kamienia naturalnego, ruszty typu „plate” – do wklejania płytek ceramicznych, szklane oraz ze stali nierdzewnej – wyjaśnia ekspert firmy Tece.

W przypadku odwodnienia liniowego szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. spadek w kierunku rynny. Powinien być na tyle duży, aby umożliwić swobodny przepływ wody, a mimo to nieznaczny, aby korzystanie z prysznica pozostało komfortowe. Większość projektantów i producentów zaleca zachowanie 1-2% spadku.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!