REKLAMA

Nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku: zobacz przykład z Polski

Redakcja Archiconnect.pl | 11 lut 2019 10:59 0

Szybko rozwijająca się społeczność podpoznańskiej Rokietnicy oraz rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń edukacyjną zrodziło potrzebę rozbudowy istniejącej dotąd na terenie gminy szkoły im. Noblistów. Nowe skrzydło to 12 sal lekcyjnych, świetlice i pokój nauczycielski. W nowoczesnych wnętrzach powstała szkoła na miarę XXI wieku.

Nowo powstała część szkoły to dwukondygnacyjna, zwarta bryła, która utrzymuje harmonię z istniejącym budynkiem. Nowe skrzydło pokryte dachem płaskim przechodzi w istniejącą część przeszklonym łącznikiem. Pomieści ok. 300 uczniów, co razem z dotychczas działającym obiektem tworzy placówkę na 580 miejsc. 

- Projekt wnętrz budynku miał trzy główne założenia. Po pierwsze zależało nam na tym, aby wnętrze i część zewnętrzna budynku miały spójny charakter. Budynek ma duże przeszklenia, które automatycznie stały się bardzo istotną częścią wnętrza budynku. Przestrzeń wewnętrzna i zewnętrzna przenikają się, więc bardzo istotne było, aby ze sobą korespondowały - mówi architekt Dobrochna Kniat z pracowni Decocafe.

Zobacz też: Pokój ucznia - jak pobudzić kreatywność dziecka

Odważna kolorystyka i nowoczesne materiały wykończeniowe

W środku budynku zastosowano materiały wykończeniowe w kolorystyce zbliżonej do kolorystyki elewacji – biele, szarości i antracyty. Wzbogacono je o kolor żółty, jako element wyróżniający całą inwestycję. Na elewacjach zewnętrznych pojawia się on tylko na roletach, we wnętrzu za to stanowi istotny element kompozycji kolorystycznej. Wprowadzono go głównie w przestrzeniach komunikacyjnych, na drzwiach, szafkach uczniowskich i przede wszystkim na klatkach schodowych. Dzięki temu przestrzeń jest ożywiona i odbiega od standardowej, szkolnej kolorystyki. Zastosowano tam okładzinę systemową Unipanels wykończoną żółtym laminatem HPL z serii Colours, wzór 468 firmy Abet Laminati. Okładzinę uzupełniono wykładziną podłogową, również w kolorze żółtym, aby klatki schodowe tworzyły bardzo mocne, ale jednocześnie nieduże akcenty na tle neutralnych kolorystycznie, szaro-biało-antracytowych wnętrz.

- Istotnym założeniem projektowym, które w wytycznych do zamówienia, podkreślali też przedstawiciele gminy Rokietnica, było użycie trwałych, nowoczesnych, akustycznych materiałów wykończeniowych. Wprowadzenie w klasach i na klatkach schodowych akustycznych okładzin Unipanels pokrytych ozdobnymi i funkcjonalnymi laminatami Abet Laminati, uzupełnionych o akustyczne sufity i wykładziny podłogowe umożliwiło zapewnienie komfortu bardzo hałaśliwym z natury użytkownikom budynku. Okładziny wykończone laminatem wprowadzają też nowoczesny klimat we wnętrzach oraz są odporne na uszkodzenia i zarysowania. Pozwalają więc spełnić podwyższone w budynkach szkolnych wymagania dotyczące trwałości - dodaje Dobrochna Kniat.

Nowatorskie rozwiązania

W aranżacji wnętrz postawiono na innowacyjność. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w salach lekcyjnych - na całych ścianach za nauczycielem, okładziny wykończonej laminatem tablicowym i magnetycznym Magnetico Abet Laminati. Element ten uzupełnia zastosowane w całej szkole tablice multimedialne, dając dodatkowe możliwości. Pozwala uporządkować przestrzeń klasy i usystematyzować sposób ekspozycji dodatkowych materiałów. Cała ściana staje się tablicą, po której można pisać i do której można przymocować materiały za pomocą magnesów. Jednocześnie jest to rozwiązanie nowocześniejsze i wizualnie ciekawsze niż tradycyjna tablica jako pamiętamy z naszych lat szkolnych.

To też Cię zainteresuje: Dyskretna funkcjonalność - kasety zasilające GES R2

Ostatnim, ale jednocześnie najważniejszym, założeniem projektowym było stworzenie przestrzeni przyjaznej uczniom, która jednocześnie będzie dla nich ergonomiczna i praktyczna. Przestrzeni, która będzie pozytywnie wpływać na ich, kształtujące się dopiero poczucie estetyki. Dzieci spędzają w szkole bardzo dużą część dnia i ważne, aby czuły się w tej przestrzeni komfortowo i swobodnie. Dzięki świadomemu podejściu przedstawicieli gminy w projekcie udało się wprowadzić nowoczesne materiały wykończeniowe, odważną kolorystykę i nowatorskie rozwiązania, dostarczając uczniom ciekawą przestrzeń do nauki i spędzania czasu. Wnętrza szkoły stanowią neutralne, uporządkowane tło dla jej kolorowych, pełnych energii użytkowników.  

Projekt budynku wykonało poznańskie biuro architektoniczne Pracownia21, a głównym projektantem budynku jest mgr inż. arch. Wojciech Błaszak. Koncepcja wnętrz, stworzona we współpracy z arch. Dobrochną Kniat z Decocafe.

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!