REKLAMA

Nowoczesne wille z nawiązaniem do historii

Redakcja Archiconnect.pl | 19 wrz 2018 13:52 0

Projekt osiedla trzech willi miejskich przy ulicy Ryżowej na Starych Włochach w Warszawie w harmonijny i wyważony sposób splata przeszłość z nowoczesnością. Elewacje budynków nawiązują do klasycznych międzywojennych rezydencji, zaś lekka bryła opiera się na podstawowych formach geometrycznych, tworząc unikalną i nowoczesną architekturę.

Autorem projektu trzech ośmiolokalowych willi miejskich jest pracownia Paweł Lis Architekci. Surowe bryły budynków o prostej formie nabrały życia, dzięki wykorzystaniu wyjątkowej, ręcznie formowanej cegły. Lico ceramicznej cegły Fortuna jest strukturyzowane strumieniem wody, co sprawia, że jego powierzchnia jest surowa i nieregularna. Na elewacji klinkier tworzy różnorodną mozaikę, dzięki melanżowi czerwieni z dodatkiem ciemnych cegieł ze spiekami węglowymi oraz cegieł jaśniejszych, specjalnie angobowanych. Dodatkowo na Ryżowej 4 zostało zastosowane tzw. „dzikie” wiązanie, czyli nieregularne rozmieszczenie cegieł w płaszczyźnie muru bez konkretnego wątku murarskiego, ze spoiną grubości ok. 8 mm cofniętą od lica o ok. 15 mm.

Klinkier jest niezwykle plastycznym materiałem i ma ponadczasowy charakter. Jego przewagą nad innymi materiałami jest to, jak doskonale się patynuje z upływem czasu. Dobrze dobrana cegła, szczególnie ręcznie formowana, zawiera ludzki błąd – to stanowi o jej niepowtarzalności, a upływający czas nie powoduje, że traci na swojej wartości. Wręcz przeciwnie i za to niezwykle sobie ją cenię - opowiada o swoim projekcie autor, architekt Paweł Lis.

Źródło: materiały prasowe Wienerberger

Zobacz też: Osiedle skrojone na miarę potrzeb - prestiż, nowoczesność i bliskość natury

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!