Budynki typu stodoła posiadają charakterystyczną, podłużną formę. Zbudowane są na planie prostokąta, a że z założenia powinny przybierać bardzo minimalistyczny charakter, ich konstrukcja nie posiada żadnych elementów zakłócających jej prostotę. Próżno więc szukać w nich np. balkonów czy wykuszy. „Stodoły” idealnie sprawdzą się na niewielkich i wąskich działkach, a dodatkowo pozbawione okien po jednej ze stron, mogą być wzniesione np. przy granicy posesji, zwiększając tym samym teren, który zagospodarować można na ogród.
Dach - dwuspadowy, bez okapu
Charakterystycznym elementem prostych domów inspirowanych „stodołą” jest równie nieskomplikowana w swojej konstrukcji połać dachowa. Dach powinien być dwuspadowy, niewykończony okapem. W przypadku budynków o tak minimalistycznej formie ważny jest każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. W tradycyjnych budynkach elementy systemu odprowadzania wody zwykle są widoczne. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają zamontować rynny i rury spustowe w warstwie izolacyjnej budynku. Dzięki przykryciu tych elementów specjalną maskownicą, całość zyskuje jednolity i harmonijny wygląd. Taki system jest w 100% szczelny, a dodatkową jego zaletę stanowi również sam kształt rynny. Jej kwadratowy przekrój zapewnia jeszcze większą wydajność, a to oznacza, że system jest w stanie efektywniej odprowadzić wodę z dachu niż tradycyjny, półokrągły model – radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, producenta systemów rynnowych.
Stodoła z charakterem
Prosta forma bryły budynku to doskonała baza dla nieoczywistych faktur, zaskakujących fuzji kolorystycznych i oryginalnych materiałów. Połączenie drewna i kamienia, bieli i czerni, a także sęków drewna i pęknięć cegły – to właśnie dzięki możliwości zastosowania takich zestawień, nowoczesne stodoły zyskują coraz większą rzeszę zwolenników.
Zobacz też: Nowoczesny dom - zobacz ponadczasowe, eleganckie wnętrza
- nowoczesny dom
- minimalistyczny dom
- dom stodoła
- dach dwuspadowy
- system bezokapowy
- minimalistyczna architektura
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!