REKLAMA

Ogród bezpieczny dla dziecka - poznaj najważniejsze zasady

Redakcja Archiconnect.pl | 13 cze 2019 10:50 0

Śliskie nawierzchnie, ostre krawędzie czy schody - te zagrożenia czyhają na dzieci nie tylko w domu, ale też na zewnątrz: na tarasie czy w przydomowym ogrodzie. Dlatego także tam powinniśmy zapewnić maluchom warunki, które będą sprzyjały ich bezpieczeństwu.

Aby wyeliminować potencjalnie niebezpieczne sytuacje, warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem tarasowego podłoża – najlepiej już na etapie projektowania. Ważne żeby nawierzchnia była trwała, łatwa w utrzymaniu czystości, dobrze odprowadzająca wodę, co sprawi, że zmniejszy się ryzyko ewentualnego poślizgnięcia i upadku.

Zobacz też: Meble do ogrodu: rattan, aluminium czy drewno? Jaki materiał wybrać?

Jeśli mieszkają z nami kilkuletnie dzieci, optymalnym rozwiązaniem na taras może stać się kompozyt. Jego najważniejszą cechą jest antypoślizgowość. W przeciwieństwie do drewnianych desek czy ceramiki nie nagrzewa się w mocnym słońcu. Skutecznie odbija także szkodliwe dla drewna promienie UV, za sprawą których naturalnie drewniany taras w szybkim tempie traci nadaną mu chemicznie barwę. Dodatkowo drewno kompozytowe nie ma drzazg, dzięki czemu do woli i bez obaw o zranienie, maluchy mogą po nim biegać nawet boso – mówi Sebastian Komaniecki, przedstawiciel handlowy Silvadec, producenta desek kompozytowych.

Wybiegnięcie z domu na taras to tylko początek czyhających w otoczeniu domu zagrożeń. W zależności od wielkości tarasu i dostępnej powierzchni ogrodowej, konieczne mogą być dodatkowe zabezpieczenia. Zadbajmy o odpowiednie rośliny, meble ogrodowe bez ostrych krawędzi, zabezpieczone baseny, oczka wodne czy też piaskownice. Nie pozwalajmy na łatwy dostęp do palenisk i grillów. Budując plac zabaw, dobierzmy odpowiednie urządzenia i ich usytuowanie. Zabezpieczmy też wszelkie urządzenia elektryczne, aby dzieciaki nie miały z nimi styczności. Planujmy z rozsądkiem nie zapominając jednak, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu powinno być dla dzieci frajdą, a nie nudą oraz nauką, a nie nauczką…

To też Cię zainteresuje: Wybieramy klimatyzator - to warto wiedzieć!

10 przykazań ogrodu bezpiecznego dla dziecka

 1. 1. Stwórz dziecku w ogrodzie przyjemną przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu
  2. Zadbaj o optymalną nawierzchnię i otoczenie tarasu (bezpieczne wyjście z domu)
  3. Zabezpiecz ogrodzenie (szczelne, nieostre, bez łatwego niekontrolowanego wyjścia)
  4. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, instalacje elektryczne i system nawadniający
  5. Nie sadź kłujących i trujących roślin
  6. Nie buduj łatwo dostępnych oczek wodnych i basenów lub ogranicz do nich dostęp
  7. Stwórz bezpieczny plac zabaw (wybierz odpowiednie huśtawki i ich usytuowanie)
  8. Zabezpiecz wszelkie ostre krawędzie i narzędzia (meble ogrodowe, ścieżki, schodki itp.)
  9. Nie korzystaj z kosiarki przy dziecku
  10. Spędzaj radośnie czas w ogrodzie wspólnie ze swoim dzieckiem!

Zobacz też: Kolorowy cyrk w pokoju dziecka - sam możesz to zrobić!

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!