REKLAMA

Oświetlenie przestrzeni prywatnej i publicznej - jak dobrać parametry?

Redakcja Archiconnect.pl | 09 lip 2019 10:10 0

Kiedy idziemy do pracy – chcemy pracować w miejscu do tego przystosowanym, gdzie światło nas nie męczy, nie obniża naszej wydajności. A kiedy po pracy wybieramy się do salonu kosmetycznego to liczymy na atmosferę, która sprzyja tej chwili relaksu. Warto spojrzeć na projekt oświetlenie we wnętrzach publicznych z dwóch stron – zarówno klienta, jak i osoby, dla której światło jest narzędziem pracy.

Oświetlenie każdej przestrzeni wymaga wcześniejszej analizy, jakiego światła w danym miejscu potrzebujemy. Pamiętajmy, że inne jest potrzebne we wnętrzu prywatnym, a inne w biurze, czy gabinecie kosmetycznym. Jak więc wybrać oprawy i dostosować parametry, aby oświetlenie ułatwiało nam pracę, a nie utrudniało?

Zobacz projekty pracowni LOFFT architektura

"Prywatne" światło

Główną różnicą między projektowaniem wnętrz prywatnych a publicznych jest to, dla kogo będziemy projektować. W przypadku wnętrz prywatnych osoby w nich zamieszkujące oczekują aranżacji funkcjonalnych i estetycznie ciekawych. Chcą się we wnętrzu zrelaksować i odpocząć. Często odchodzi się od mocnych kolorów i form na rzecz elementów funkcjonalnych - mówi Małgorzata Hendrych-Lubińska, właścicielka LOFFT architektura. Wnętrza publiczne dzielą się na instytucje np. biura Lasów Państwowych i miejsca użytku komercyjnego: restauracje, placówki medycyny estetycznej jak np. Instytut Piękna. W obu przypadkach często oczekuje się mocnych, designerskich, niespotykanych elementów – odwrotnie niż w przypadku wnętrz prywatnych. Elementy te muszą podkreślać konkretną specyfikę instytucji, w jakiej się znajdujemy – dodaje architektka.

Oświetlenie przestrzeni, która „pracuje”

Obiekty biurowe, jak np. budynek nadleśnictwa projektu LOFFT architektura, wymagają innego oświetlenia. Do pracy biurowej i w salach konferencyjnych równie ważna jak estetyka jest ergonomia. Światło nie może powodować poczucia zmęczenia, niezależnie czy jest to kwestia jego ilości, czy jakości np. zbyt zimna barwa powoduje, że nie czujemy się komfortowo i praca wcale nie jest efektywniejsza. Wybierając oświetlenie do takich przestrzeni musimy jednak dobierać światło tak, aby nie było zbyt relaksujące i usypiające. Z kolei gabinety kosmetologii, jak np. Instytut Piękna, to miejsce, w którym klient powinien czuć się zrelaksowany, przy czym światło nadal powinno być odpowiednie również dla potrzeb pracownika.

To też Cię zainteresuje: Nowoczesny dom z antresolą - tak urządzisz 170 metrów

Polska marka AQForm proponuje wsparcie i doradztwo przy wyborze opraw już na etapie projektu. Eksperci weryfikują przeznaczenie oraz miejsce, w którym znajdzie się oświetlenie. Funkcja i układ pomieszczenia są bardzo ważne dla odpowiedniego doboru lamp. Projektanci AQForm we współpracy z biurami architektonicznymi starają się proponować rozwiązania dedykowane konkretnym oczekiwaniom. Zarówno pod względem parametrów, jak i form wzorniczych.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!