REKLAMA

Otwarty dom - o zacieraniu granic w przestrzeni opowiadają architekci pracowni Studio.O.

Redakcja Archiconnect.pl | 25 cze 2019 10:10 0

Współczesna architektura dopasowuje się do nowego stylu życia. Coraz częściej nasze domy projektowane są zgodnie z ideą stworzenia spójnej, organicznej całości. Taka myśl przyświeca architektom: Adze Kobus i Grzegorzowi Goworkowi - prowadzącym wspólnie pracownię Studio.O.

Do każdego projektu zawsze podchodzimy holistycznie. Stawiamy największy nacisk na harmonię i prostotę. Lubimy nowoczesne bryły pozbawione zbędnych ozdobników – mówi Aga Kobus. Architekci ze Studio.O. ograniczają liczbę ścian i otwierają przestrzeń. Taką powierzchnię łatwo jest przearanżować i zaadaptować według różnych potrzeb. Nie musimy wypełniać domu zbędnymi przedmiotami. To powinno być miejsce sprzyjające odpoczynkowi i wyciszeniu. Wystarczająco dużą liczbę bodźców odnajdujemy w życiu codziennym – uważa Grzegorz Goworek.

Zobacz projekty pracowni Studio.O.

Projektanci ze Studio O. wcielają w życie postulat Le Corbusiera: "słońce, przestrzeń, zieleń". Aga Kobus i Grzegorz Goworek są zwolennikami otwierania domu na ogród. Wyjątkowy efekt uzyskują poprzez planowanie na ścianach wnętrza wielkopowierzchniowych przeszkleń. Granice między domem a ogrodem zacierają się. Takie wnętrze nie tylko imponująco wygląda, ale też pozytywnie wpływa na samopoczucie. Zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, gdzie przez dużą część roku brakuje światła.

To też Cię zainteresuje: Dom dobrze zaprojektowany - zaplanuj rozmieszczenie okien!

Podziały zacierają się również wewnątrz - zaletą otwartych przestrzeni w domu jest możliwość wspólnego spędzania czasu przez domowników, skupionych na różnych czynnościach. Ponadto likwidując zbędne ściany, powierzchnia domu zdaje się być większa i zdecydowanie bardziej przestronna. Wydzielenia poszczególnych stref można dokonać za pomocą regałów na książki, różnych rodzajów podłóg czy koloru ściany.

W odpowiedzi na zmiany

Odpowiedzi na zmieniający się styl życia i projektowania poszukują producenci mebli, m.in. niemiecka marka Dedon. Edward Barber i Jay Osgerby stworzyli dla niej kolekcję Tibbo, która sprawdzi się zarówno wewnątrz domu, jak i w oranżerii, na tarasie czy w ogrodzie. Meble z drewna teakowego są trwałe i odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Wewnętrzną i zewnętrzną przestrzeń domu łączy także kolekcja Rayn projektu Philippe Starcka. Modułowy system wypoczynkowy równie dobrze prezentuje się jako centralny punkt ogrodu, jak i salonu. Granicę między wnętrzem, a outdoorem zacierają również producenci oświetlenia. Lampy ogrodowe, nawiązujące wyglądem do tych domowych oferuje między innymi Catellani & Smith.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!