- Krzesło to podstawa
Aby uniknąć bólu szyi i kręgosłupa, a przynajmniej zminimalizować je do minimum, należy pamiętać o prawidłowej postawie podczas siedzenia. Pomóc w tym może dobrze dobrane krzesło z regulacją wysokości siedziska w zakresie 40-50 cm, pochylanym oparciem i wygodnymi podłokietnikami. Odpowiednie ustawienie fotela względem biurka to takie, które pozwala, aby stawy łokci, bioder i kolan były w ustawione pod kątem prostym. Szeroki wybór ergonomicznych krzeseł biurowych oferują marki Profim, Grupa Nowy Styl, Bejot, MDD oraz Vank.
- Biurko na miarę użytkownika
W pracy biurowej, równie ważne jak odpowiednio dobrany fotel, jest biurko. Warto postawić na model z regulowanym blatem, który pozwoli dostosować mebel do wzrostu i preferencji użytkownika. Ustawiając wysokość blatu należy pamiętać, że zgodnie z przepisami BHP, ekran monitora musi być ustawiony w taki sposób, by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu. Zalecana odległość od oczu wynosi od 1,5 do 2 przekątnych ekranu. W nowoczesnych przestrzeniach biurowych, świetnie odnajdą się też biurka oferowane przez MDD, Mebelux, WUTEH, VANK oraz Grupę Nowy Styl.
Zobacz też: Jak zaprojektować biuro - o trendach opowiada Dorota Maksymowicz
- Zadbaj o nadgarstki
Coraz bardziej powszechną chorobą zawodową osób pracujących za biurkiem jest zespół cieśni nadgarstka. Objawia się ona bólem, drętwieniem i skurczem palców i jest efektem wielogodzinnej pracy przy komputerze. Podstawą do uniknięcia tych dolegliwości jest odpowiednio ustawione biurko, warto też wyposażyć się w odpowiednią podkładkę pod nadgarstek. W trakcie pracy wskazane jest rozluźnianie dłoni i gimnastykowanie palców.
- W zasięgu wzroku
Kolejną częstą dolegliwością pracowników biurowych są problemy ze wzrokiem. Z tego względu warto mieć w pracy krople i regularnie nawilżać oczy. Bardzo ważne są również przerwy – nawet krótkie spojrzenie w dal pozwala na to, aby wzrok odpoczął. Zalecane są również liczne ćwiczenia, na przykład zataczanie oczami ósemek czy patrzenie na boki pod różnymi kątami. Systematyczne stosowanie tych zasad z pewnością korzystnie wpłynie na jakość widzenia.
- Przerwa na odpoczynek i wyciszenie
Każdemu pracownikowi, który spędza przed komputerem przynajmniej 4 godziny dziennie, przysługuje pięciominutowa przerwa co godzinę. Warto o tym pamiętać i wykorzystać wolną chwilę na oderwanie wzroku od komputera czy krótki spacer. W przestrzeni biurowej warto zaaranżować specjalne miejsca sprzyjające wyciszeniu i wyposażyć je np. w sofy modułowe Hexa od Grupy Nowy Styl, kolorowe pufy Bazalto od MDD czy wygodne siedzisko Penta od Bejot.
Sztuka, industrial i ekologia - wnętrza pracowni projektowej
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!