REKLAMA

Piekarnik w kuchni: jaki wybrać i gdzie go umieścić?

Redakcja Archiconnect.pl | 04 marz 2019 11:22 0

W wysokiej szafce, na słupku lub wkomponowany w zabudowę całościenną - możliwości usytuowania piekarnika w zabudowie meblowej jest tak wiele, jak wiele jest sposobów aranżacji kuchennych wnętrz. Zobaczcie, jakie rozwiązania polecają eksperci!

Piekarnik to urządzenie AGD, którego nie zamaskujemy frontem meblowym, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego modelu. Chociaż pełni on funkcję praktyczną, liczą się nie tylko parametry techniczne, ale również dekoracyjny charakter. Inny model będzie pasował do nowoczesnej, minimalistycznej kuchni, inny do tej urządzonej w stylu industrialnym, a jeszcze inny podkreśli stylistykę aranżacji klasycznej czy retro. Planując zabudowę kuchenną musimy też zdecydować, w jakim miejscu zamontujemy nasz piekarnik. Współczesne projekty zabudowy kuchennej dają wiele możliwości.

Komfortowe położenie

Ma być bezpiecznie, ergonomicznie i wygodnie. Dlatego coraz częściej piekarnik montujemy w wysokiej szafce. Nie jest to wyłącznie efekt poszukiwania nowych możliwości aranżacyjnych. Korzystanie z piekarnika usytuowanego na wysokości wzroku jest przede wszystkim bardziej komfortowe. Nie musimy się wówczas schylać, aby włożyć lub wyjąć blachę czy podejrzeć potrawę podczas pieczenia. Tuż obok piekarnika można zaplanować spiżarnię w postaci szuflad czy szafki z półkami tradycyjnymi lub typu cargo. Aby urozmaicić zabudowę meblową, nad szafką z piekarnikiem można zamontować otwarte półki, na których znajdzie się miejsce na dekoracyjne przedmioty.

Zobacz też: Serce domu: rodzinna kuchnia otwarta na salon

 

Optymalna wysokość

Otwarcie kuchni na salon zaowocowało rozwiązaniem aranżacyjnym, niespotykanym jeszcze kilka dekad temu w zamkniętych wnętrzach kuchennych: wysoką zabudową na całą ścianę poprowadzoną od podłogi aż do sufitu. Taki układ mebli jest praktyczny i efektowny, a dodatkowo możemy tu z łatwością wkomponować również piekarnik, umieszczając go na optymalnej wysokości. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim wygoda. Nie musimy się schylać, aby kontrolować postępy pieczenia czy wyjąć gotową potrawę z piekarnika. Jeżeli nie mamy możliwości zabudowania całej ściany, pozostaje inne wygodne rozwiązanie - montaż piekarnika w wysokim słupku o szerokości naszego sprzętu do pieczenia.

Klasyczny układ

Piekarnik zamontowany pod płytą kuchenną to nadal popularne rozwiązanie, najczęściej jednak wynikające z braku innych możliwości aranżacyjnych. W małych pomieszczeniach czy wnękach kuchennych, w których mamy deficyt przestrzeni roboczej, rezygnujemy ze słupków czy całościennej zabudowy na rzecz blatu. Umiejscowienie piekarnika pod blatem wymusza również zabudowa meblowa, w której zrezygnowano z szafek wiszących. Rekompensatą dla mniej funkcjonalnego usytuowania piekarnika może być jego atrakcyjne wzornictwo. Urządzenie dobrane z troską o najmniejsze detale podkreśli stylistykę wnętrza i podniesie walory estetyczne mebli. Piekarnik niczym kameleon może się „zlać” z całością zabudowy lub przeciwnie - wyróżnić się kontrastowym do frontów mebli kolorem. W tym drugim przypadku pozwoli urozmaicić monochromatyczną stylizację.

To też Cię zainteresuje: Nowocześnie i elegancko - zobacz mieszkanie w stylu Audrey Hepburn

 

Poza schematami

W kuchni nie wszystko musi być rozmieszczone według standardowych schematów. Nawet w nowoczesnej, minimalistycznej zabudowie opartej na prostych modułach mebli można pozwolić sobie na nieco kreatywności i wysunąć piekarnik poza linię szafek. To ciekawy sposób na urozmaicenie bryły mebli i przełamanie wrażenia masywnego monolitu. Piekarnik umieszczony na wysokości wzroku jest bardzo praktyczny i wygodny w użytkowaniu, a dzięki wysunięciu poza korpus mebli dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. W takim nietypowym układzie piekarnik można również zgrupować z kuchenką mikrofalową lub urządzeniem do gotowania na parze.

Piękne mieszkanie w zgodzie z trendami: biel, drewno i butelkowa zieleń

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!